Kolejny odcinek „Sortowni” poświęcam dwóm nowościom od Mucha Comics: „Jessice Jones: Wyzwolonej” – nowej serii poświęconej przygodom bohaterki stworzonej przez Briana Michaela Bendisa i Michaela Gaydosa oraz kolejnemu tomowi znakomitego cyklu „Bękarty z południa”.

.

JESSICA JONES: WYZWOLONA

12 lat po „Alias” i 10 lat po „Pulsie” Brian Michael Bendis i Michael Gaydos powrócili do postaci Jessiki Jones tworząc kolejną serię poświęconą stworzonej przez siebie bohaterce. Cykl doczekał się w sumie 18 zeszytów, a jego publikacja zakończyła się wraz z rozpoczęciem przez Bendisa pracy w konkurencyjnym wydawnictwie DC Comics. „Wyzwolona” to pierwszy tom jego zbiorczego wydania.

Jessica Jones wychodzi z więzienia, ponownie otwiera swoją agencję detektywistyczną i przyjmuje pierwsze, dość niecodzienne zlecenie. Nie może jednak skoncentrować się na pracy, bo co chwilę nachodzą ją dawni znajomi, z mężem na czele, wypytując o to, gdzie jest jej córka. Jak by tego było mało, osobą Jessiki interesuje się pewna wpływowa kobieta, która chce jej złożyć propozycję nie do odrzucenia.

„Wyzwolona” to znakomity powrót do powrót do nieoczywistego świata byłej superbohaterki z talentem do pakowania się w kłopoty. Bendisowi i Gaydosowi udało się stworzyć opowieść prawie tak samo dobrą jak „Alias”. W nowej „Jessice Jones” znajdziecie wszystko to, za co polubiliście tę postać, choć tym razem przedstawione z większym rozmachem, większą ilością bohaterów oraz uwzględnieniem zmian jakie zaszły w marvelowskim uniwersum w przeciągu dekady dzielącej „Wyzwoloną” od „Pulsu”. Przyznam, że pierwszy tom zrobił na mnie równie dobre wrażenie, co przed laty „Alias”. Zobaczymy jak będzie dalej, ale początek „Jessiki Jones” jest bardzo obiecujący.

« z 3 »

BĘKARTY Z POŁUDNIA: MOTYWACJA

Na czwarty tom „Bękartów z południa” musieliśmy czekać ponad półtora roku, ale było warto. „Motywacja” to jeden z najlepszych albumów serii popychający brutalną opowieść o zbrodni i futbolu w zupełnie nowym kierunku.

Trener Boss, bezwzględny gangster, morderca i trener lokalnej drużyny futbolowej ma kłopoty. Jego podopieczni przegrywają mecz za meczem, a dotychczasowi współpracownicy i poplecznicy obawiają się, że może to oznaczać koniec jego dobrej passy. I zaczynają kombinować, jak nie pójść razem z nim na dno. Śladem walczącego o przetrwanie Bossa, podąża Roberta Tubb, córka zamordowanego przez trenera Earla Tubba, pragnąca wyjaśnić okoliczności śmierci jej ojca.

„Motywacja” to blisko 150 stron brutalnej i mrocznej opowieści z głębokiego południa, gdzie futbol jest religią, posiadanie broni stanowi niemalże obowiązek, a sprawiedliwość nie istnieje. Jason Aaron po raz kolejny udowadnia, że w takich klimatach czuje się jak ryba w wodzie. Świat wykreowany przez niego w „Bękartach z południa” jest odrażający, przerażający, ale też fascynujący i, co może zaskakiwać, zabawny. W tym tkwi siła komiksowej serii mającej na swoim koncie już dwie Nagrody Eisnera i jedną Nagrodę Harveya. „Bękarty z południa” to z jednej strony złośliwa satyra na amerykańskie południe (które dzięki takim filmom jak „Uwolnienie” Johna Boormana od lat nie ma dobrej prasy), z drugiej wielowątkowy kryminał, z trzeciej brutalna opowieść o zemście i grzechach przeszłości. A najważniejsi w niej są bohaterowie. Fanów serii do sięgnięcia po kolejny tom namawiać nie trzeba, ale tym, którzy z „Bękartami z południa” nie mieli jeszcze do czynienia, sugeruję jak najszybciej ten brak nadrobić.

« z 2 »

Leave a Reply