Laureaci nagród Eisnera 2018!

Ponad 120 tytułów rywalizowało w tym roku o nagrody Eisnera, najważniejsze na świecie wyróżnienia komiksowe. Najwięcej, bo aż pięć nagród zdobyła seria „Monstressa”. Trzy nagrody trafiły do Emil Ferris za znakomite „My Favorite Thing Is Monsters”.

Nagrody Eisnera zostały w tym roku przyznane już po raz 30.

Poniżej lista nagrodzonych  i nominowanych komiksów i artystów w najważniejszych kategoriach. Pełną listę nagrodzonych znajdziecie TUTAJ.

NAJLEPSZA SERIA KONTYNUOWANA
Monstressa – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

NOMINOWANI:
Czarny Młot – Jeff Lemire, Dean Ormston, and David Rubín (Dark Horse)
Giant Days – John Allison, Max Sarin, and Liz Fleming (BOOM! Box)
Hawkeye – Kelly Thompson, Leonardo Romero, and Mike Walsh (Marvel)
The Wicked + The Divine – Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

NAJLEPSZA SERIA LIMITOWANA
Black Panther: World of Wakanda – Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)

NOMINOWANI:
Extremity – Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
The Flintstones – Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
Mister Miracle – Tom King and Mitch Gerads (DC)
X-Men: Grand Design – Ed Piskor (Marvel)

NAJLEPSZA NOWA SERIA
Black Bolt – Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)

NOMINOWANI

Grass Kings – Matt Kindt and Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
Maestros – Steve Skroce (Image)
Redlands – Jordie Belaire and Vanesa Del Rey (Image)
Royal City – Jeff Lemire (Image)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW (do lat 8)
Good Night, Planet – Liniers (Toon Books)

NOMINOWANI:
Adele in Sand Land – Claude Ponti, translated by Skeeter Grant and Françoise Mouly (Toon Books)
Arthur and the Golden Rope – Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
Egg – Kevin Henkes (Greenwillow Books)
Little Tails in the Savannah – Frederic Brrémaud and Federico Bertolucci, translated by Mike Kennedy (Lion Forge/Magnetic)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA DZIECI (w wieku 9-12 lat)
The Tea Dragon Society – Katie O’Neill (Oni)

NOMINOWANI:
Bolivar – Sean Rubin (Archaia)
Home Time (Book One): Under the River – Campbell Whyte (Top Shelf)
Nightlights – Lorena Alvarez (Nobrow)
Wallace the Brave – Will Henry (Andrews McMeel)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA NASTOLATKÓW (w wieku 13-17)
Monstressa – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

NOMINOWANI:
The Dam Keeper – Robert Kondo and Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
Jane – Aline Brosh McKenna and Ramón K. Pérez (Archaia)
Louis Undercover – Fanny Britt and Isabelle Arsenault, translated by Christelle Morelli and Susan Ouriou (Groundwood Books/House of Anansi)
Spinning – Tillie Walden (First Second)

NAJLEPSZY KOMIKS HUMORYSTYCZNY
Baking with Kafka – Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

NOMINOWANI:
Batman/Elmer Fudd Special #1 – Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
The Flintstones – Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
Rock Candy Mountain – Kyle Starks (Image)
Wallace the Brave – Will Henry (Andrews McMeel)

NAJLEPSZY KOMIKS OPARTY NA FAKTACH
Spinning – Tillie Walden (First Second)

NOMINOWANI:
Audubon: On the Wings of the World – Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
The Best We Could Do – Thi Bui (Abrams ComicArts)
Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903 – Christian Perrissin and Matthieu Blanchin, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (IDW)
Lennon: The New York Years – David Foenkinos, Corbeyran, and Horne, translated by Ivanka Hahnenberger (IDW)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – NOWY
My Favorite Thing Is Monsters – Emil Ferris (Fantagraphics)

NOMINOWANI:
Crawl Space – Jesse Jacobs (Koyama Press)
Eartha – Cathy Malkasian (Fantagraphics)
Stages of Rot – Linnea Sterte (Peow)
The Story of Jezebel – Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – WZNOWIENIE
Boundless – Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)

NOMINOWANI:
Fantagraphics Studio Edition: Black Hole by Charles Burns, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection – Colleen Coover (Oni/Limerence)
Sticks Angelica, Folk Hero – Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
Unreal City – D. J. Bryant (Fantagraphics)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA
Tom King – Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)

NOMINOWANI:
Matt Kindt – Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
Jeff Lemire – Czarny Młot (Dark Horse); Descender (Image)
Marjorie Liu – Monstress (Image)
Mark Russell – The Flintstones (DC)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA/RYSOWNIK
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)

NOMINOWANI:
Lorena Alvarez – Night Lights (Nobrow)
Chabouté – Moby Dick (Dark Horse); Alone, The Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
Cathy Malkasian – Eartha (Fantagraphics)
Jiro Taniguchi – Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

NAJLEPSZE RYSUNKI/TUSZ ALBO ZESPÓŁ
Mitch Gerads – Mister Miracle (DC)

NOMINOWANI:
Isabelle Arsenault – Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Gary Gianni – Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
Ramón K. Perez – Jane (Archaia)
David Rubín – Czarny Młot #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

NAJLEPSZY AUTOR OKŁADEK
Sana Takeda – Monstressa (Image)

NOMINOWANI:
Jorge Corona – No. 1 with a Bullet (Image)
Nick Derington – Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
Brian Stelfreeze – Black Panther (Marvel)
Julian Totino Tedesco – Hawkeye (Marvel)

NAJLEPSZE KOLORY
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)

NOMINOWANI:
Mitch Gerads – Mister Miracle (DC)
Ed Piskor – X-Men: Grand Design (Marvel)
David Rubín – Ether, Czarny Młot, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
Dave Stewart – Czarny Młot, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

NAJLEPSZE LITERNICTWO
Stan Sakai – Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)

NOMINOWANI:
Isabelle Arsenault – Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Clayton Cowles – Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel)
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
John Workman – Mother Panic (DC Young Animal); Ragnorak (IDW)

NAJLEPSZY WEBKOMIKS
The Tea Dragon Society – Katie O’Neill, teadragonsociety.com

NOMINOWANI:
Awaiting a Wave – Dale Carpenter i Nate Powell, features.weather.com/us-climate-change/arkansas (The Weather Channel Digital)
Brothers Bond – Kevin Grevioux i Ryan Benjamin, www.webtoons.com/en/action/brothers-bond/list?title_no=1191 (LINE Webtoon)
Dispatch from a Sanctuary City – Mike Dawson, https://thenib.com/dispatch-from-a-sanctuary-city (The Nib)
Welcome to the New World – Jake Halpern i Michael Sloan, www.michaelsloan.net/welcome-to-the-new-world/ (New York Times Sunday Review)

NAJLEPSZY KOMIKS CYFROWY
Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost – Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler i Gideo Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)

NOMINOWANI:
Bandette – Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
Barrier – Brian K. Vaughan i Marcos Martin (Panel Syndicate)
The Carpet Merchant of Konstaniniyya – Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
Contact High – James F. Wright i Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
Quince – Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner i Emma Steinkellner, translated by Valeria Tranier (Fanbase Press/comiXology)

Źródło: Multiversity Comics