Telewizja Sci-Fi, poza granicami Polski działająca pod nazwą SyFy, wyprodukuje serial na podstawie komiksowej serii „Odrodzenie” autorstwa Tima Seeleya i Mike’a Nortona. Pierwsze odcinki powinniśmy móc obejrzeć już w przyszłym roku.

Premiera  „Odrodzenia” w 2012 roku była za oceanem wydarzeniem i sukcesem, zarówno komercyjnym jak i artystycznym. Najlepszym dowodem tych ostatnich jest fakt, że cykl otrzymał w 2013 roku aż trzy nominacje do nagród Harveya i to w najważniejszych kategoriach: najlepsza nowa seria, najlepszy scenarzysta i najlepszy rysownik. Niestety, po kilkunastu pierwszych zeszytach poziom serii znacznie spadł a wraz z nim i liczba czytelników, która pod koniec cyklu zmalała pięciokrotnie.

„Odrodzenie” to opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasteczka w stanie Wisconsin, których życie wywraca się do góry nogami po tym jak pewnego dnia zmarli powracają do życia. Główną bohaterką serii jest policjantka Dana Cypress, która w tych szczególnych okolicznościach usiłuje jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.

Komiksowa seria zainspirowana francuskim filmem z 2004 roku pt. „Les Revenants” (który doczekał się również adaptacji w formie serialu) łączy pomysły typowe dla horroru z obyczajowym dramatem i kryminałem nie unikając jednocześnie poważnych i trudnych tematów dotyczących religii, moralności i społeczeństwa. „Odrodzenie” zapoczątkowało nurt określany mianem „prowincjonalnego noir”, czyli mrocznych i brutalnych historii kryminalnych rozgrywających się na prowincji. Scenarzysta Tim Seeley określa swoje dzieło jako połączenie „Fargo” z „Żywymi trupami”.

W Polsce seria „Odrodzenie” ukazała się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Leave a Reply