Browse By

Kull z Atlantydy powraca do komiksu

Kull, banita z Atlantydy, jeden z bohaterów stworzonych przez Roberta E. Howarda, ojca Conana Cymmeryjczyka, będzie bohaterem nowej serii komiksowej publikowanej przez IDW Publishing.

Cykl zatytułowany „Kull Eternal” zadebiutuje na rynku w czerwcu tego roku a jego autorami są scenarzysta Tom Waltz (współtwórca komiksowej serii o przygodach Żółwi Mutantów Ninja) oraz rysownik Luca Pizzari. Seria będzie luźną adaptacją opowiadania „Lustra Tuzun Thune’a”, ale jej akcja zostanie posadzona w przyszłości, w której tytułowy bohater będzie musiał stawić czoła złowrogim Ludziom-Wężom.

Kull z Atlantydy jest jednym z najbardziej znanych bohaterów stworzonych przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda. W ciągu trwającej zaledwie dwanaście lat kariery Howard samodzielnie stworzył nowy gatunek, który nazwany został „magią i mieczem”. W jego płodnej wyobraźni zrodziło się kilku nieprzemijających bohaterów literackich. Bezdyskusyjnie największą kreacją Teksańczyka był Conan. Jednak to we wcześniejszym cyklu opowieści o Kullu – nieustraszonym wojowniku o zadumanym umyśle filozofa – Howard zaczął rozwijać typowe dla siebie tematy oraz niezwykle sugestywne połączenie historii z mitologią, którymi odznaczały się jego późniejsze teksty o epoce hyboryjskiej.

Kull jest kimś znacznie więcej niż tylko prostszym prototypem Conana. Jest postacią fascynującą: banita z Atlantydy, który zdobywa koronę Valusii po to tylko, by stwierdzić, iż jest ona tyleż nagrodą, ile brzemieniem. (cyt. za rebis.com.pl)

Pierwsze komiksowe przygody Kulla publikowało wydawnictwo Marvel, którego seria „Kull the Conqueror” ukazywała się w latach 1971-1985. Później prawa do postaci trafiły do Dark Horse Comics, którego nakładem w latach 2008-2011 ukazały się trzy miniserie poświęcone bohaterowi stworzonemu przez Roberta E. Howarda. Kull doczekał się również filmowej adaptacji swoich przygód z Kevinem Sorbo w roli tytułowej. Produkcja zatytułowana „Kull zdobywca” okazała się jednak finansową i artystyczną porażką.

Robert Ervin Howard (1906-1936) całe życie spędził w Teksasie. Jako słabowity mól książkowy, gnębiony przez rówieśników, rozpoczął ostry trening i wstąpił do klubu bokserskiego. Pod silnym wpływem matki wybrał karierę pisarską, pierwsze opowiadanie zamieścił w „Adventure Magazine” już jako piętnastolatek. Dochody z pisarstwa nie starczały z początku na utrzymanie, stąd też dorabiał jako zbieracz bawełny, znakowacz bydła, sprzedawca w sklepie, pomoc biurowa czy pisząc „wieści z pól naftowych”. Od 1925 roku współpracował z czasopismem „Weird Tales”, publikując teksty uważane do dziś za najważniejsze w jego dorobku.

Tworzył opowieści wszelkiego rodzaju: horrory, opowiadania sportowe i historyczne czy westerny, ale największą sławę przyniosła mu literatura fantasy. Uważany jest za jednego z autorów, którzy zmienili jej oblicze. Wykreował wielu barwnych bohaterów: purytanina Solomona Kane’a, Pikta Brana Mak Morna i Kulla z Atlantydy, jednak poczesną sławę zapewnił mu Conan z Cimmerii, który stał się archetypem dla wszystkich twórców spod znaku magii i miecza oraz fantasy bohaterskiej. (cyt. za rebis.com.pl)

Źródło: CBR.com

.

%d bloggers like this: