Znamy nominowanych do nagród Eisnera 2018

Ponad 120 tytułów rywalizuje w tym roku o nagrody Eisnera, najważniejsze na świecie wyróżnienia komiksowe. Komiksy oraz ich twórcy nominowani są w 31 kategoriach.

Pięć nominacji zdobyło znakomite „My Favorite Thing Is Monsters” Emil Ferris, które ma szanse na nagrody w kategoriach: najlepszy album graficzny – nowy, najlepszy scenarzysta/rysownik, najlepsze kolory, najlepsze liternictwo oraz najlepsze wydanie. Pięć nominacji otrzymała także publikowana u nas przez Non Stop Comics seria „Monstress” (m.in. w kategoriach najlepsza seria kontynuowana, najlepszy scenarzysta i najlepszy rysownik).

Wśród nominowanych tytułów znalazły się również miniseria „Mister Miracle” z DC Comics, „The Flintstones” z tego samego wydawnictwa, znakomity „Czarny Młot” oraz fantastyczne „X-Men: Grand Design” Eda Piskora.

Najwięcej nominacji trafiło do wydawnictwa Fantagraphics odpowiedzialnego za publikację m.in. „My Favorite Thing Is Monsters”. Trzynastoma nominacjami może pochwalić się Image Comics

Nagrody Eisnera zostaną w tym roku przyznane już po raz 30. Głosowanie potrwa do 15 czerwca. Laureaci tegorocznych Eisnerów zostaną ogłoszeni 20 lipca podczas Comic-Con International.

Poniżej lista nominowanych komiksów i artystów w najważniejszych kategoriach. Pełną listę nominowanych znajdziecie TUTAJ.

NAJLEPSZA SERIA KONTYNUOWANA
Czarny Młot – Jeff Lemire, Dean Ormston, and David Rubín (Dark Horse)
Giant Days – John Allison, Max Sarin, and Liz Fleming (BOOM! Box)
Hawkeye – Kelly Thompson, Leonardo Romero, and Mike Walsh (Marvel)
Monstress – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
The Wicked + The Divine – Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

NAJLEPSZA SERIA LIMITOWANA
Black Panther: World of Wakanda – Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)
Extremity – Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
The Flintstones – Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
Mister Miracle – Tom King and Mitch Gerads (DC)
X-Men: Grand Design – Ed Piskor (Marvel)

NAJLEPSZA NOWA SERIA
Black Bolt – Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)
Grass Kings – Matt Kindt and Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
Maestros – Steve Skroce (Image)
Redlands – Jordie Belaire and Vanesa Del Rey (Image)
Royal City – Jeff Lemire (Image)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW (do lat 8)
Adele in Sand Land – Claude Ponti, translated by Skeeter Grant and Françoise Mouly (Toon Books)
Arthur and the Golden Rope – Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
Egg – Kevin Henkes (Greenwillow Books)
Good Night, Planet – Liniers (Toon Books)
Little Tails in the Savannah – Frederic Brrémaud and Federico Bertolucci, translated by Mike Kennedy (Lion Forge/Magnetic)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA DZIECI (w wieku 9-12 lat)
Bolivar – Sean Rubin (Archaia)
Home Time (Book One): Under the River – Campbell Whyte (Top Shelf)
Nightlights – Lorena Alvarez (Nobrow)
The Tea Dragon Society – Katie O’Neill (Oni)
Wallace the Brave – Will Henry (Andrews McMeel)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA NASTOLATKÓW (w wieku 13-17)
The Dam Keeper – Robert Kondo and Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
Jane – Aline Brosh McKenna and Ramón K. Pérez (Archaia)
Louis Undercover – Fanny Britt and Isabelle Arsenault, translated by Christelle Morelli and Susan Ouriou (Groundwood Books/House of Anansi)
Monstress – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
Spinning – Tillie Walden (First Second)

NAJLEPSZY KOMIKS HUMORYSTYCZNY
Baking with Kafka – Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
Batman/Elmer Fudd Special #1 – Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
The Flintstones – Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
Rock Candy Mountain – Kyle Starks (Image)
Wallace the Brave – Will Henry (Andrews McMeel)

NAJLEPSZY KOMIKS OPARTY NA FAKTACH
Audubon: On the Wings of the World – Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
The Best We Could Do – Thi Bui (Abrams ComicArts)
Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903 – Christian Perrissin and Matthieu Blanchin, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (IDW)
Lennon: The New York Years – David Foenkinos, Corbeyran, and Horne, translated by Ivanka Hahnenberger (IDW)
Spinning – Tillie Walden (First Second)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – NOWY
Crawl Space – Jesse Jacobs (Koyama Press)
Eartha – Cathy Malkasian (Fantagraphics)
My Favorite Thing Is Monsters – Emil Ferris (Fantagraphics)
Stages of Rot – Linnea Sterte (Peow)
The Story of Jezebel – Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – WZNOWIENIE
Boundless – Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
Fantagraphics Studio Edition: Black Hole by Charles Burns, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection – Colleen Coover (Oni/Limerence)
Sticks Angelica, Folk Hero – Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
Unreal City – D. J. Bryant (Fantagraphics)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA
Tom King – Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)
Matt Kindt – Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
Jeff Lemire – Czarny Młot (Dark Horse); Descender (Image)
Marjorie Liu – Monstress (Image)
Mark Russell – The Flintstones (DC)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA/RYSOWNIK
Lorena Alvarez – Night Lights (Nobrow)
Chabouté – Moby Dick (Dark Horse); Alone, The Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Cathy Malkasian – Eartha (Fantagraphics)
Jiro Taniguchi – Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

NAJLEPSZE RYSUNKI/TUSZ ALBO ZESPÓŁ
Isabelle Arsenault – Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Mitch Gerads – Mister Miracle (DC)
Gary Gianni – Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
Ramón K. Perez – Jane (Archaia)
David Rubín – Czarny Młot #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

NAJLEPSZY AUTOR OKŁADEK
Jorge Corona – No. 1 with a Bullet (Image)
Nick Derington – Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
Brian Stelfreeze – Black Panther (Marvel)
Sana Takeda – Monstress (Image)
Julian Totino Tedesco – Hawkeye (Marvel)

NAJLEPSZE KOLORY
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Mitch Gerads – Mister Miracle (DC)
Ed Piskor – X-Men: Grand Design (Marvel)
David Rubín – Ether, Czarny Młot, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
Dave Stewart – Czarny Młot, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

NAJLEPSZE LITERNICTWO
Isabelle Arsenault – Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Clayton Cowles – Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel)
Emil Ferris – My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Stan Sakai – Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)
John Workman – Mother Panic (DC Young Animal); Ragnorak (IDW)

NAJLEPSZY WEBKOMIKS
Awaiting a Wave – Dale Carpenter i Nate Powell, features.weather.com/us-climate-change/arkansas (The Weather Channel Digital)
Brothers Bond – Kevin Grevioux i Ryan Benjamin, www.webtoons.com/en/action/brothers-bond/list?title_no=1191 (LINE Webtoon)
Dispatch from a Sanctuary City – Mike Dawson, https://thenib.com/dispatch-from-a-sanctuary-city (The Nib)
The Tea Dragon Society – Katie O’Neill, teadragonsociety.com
Welcome to the New World – Jake Halpern i Michael Sloan, www.michaelsloan.net/welcome-to-the-new-world/ (New York Times Sunday Review)

NAJLEPSZY KOMIKS CYFROWY
Bandette – Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
Barrier – Brian K. Vaughan i Marcos Martin (Panel Syndicate)
The Carpet Merchant of Konstaniniyya – Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
Contact High – James F. Wright i Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost – Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler i Gideo Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)
Quince – Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner i Emma Steinkellner, translated by Valeria Tranier (Fanbase Press/comiXology)

Źródło: Multiversity Comics