Browse By

Znamy autorów komiksowej „Diuny”!

Dwa lata po pierwszych zapowiedziach wiemy już jacy rysownicy przeniosą „Diunę” Franka Herberta w komiksowe kadry.

Jeszcze w 2017 roku w rozmowie z dziennikiem „The New York Times” Brian Herbert, syn Franka Herberta i współautor kontynuacji powieściowego cyklu „Diuna”, powiedział, że pracuje nad komiksową adaptacją najsłynniejszego dzieła swojego ojca, a jego projekt ma być wiernym przeniesieniem powieści Franka Herberta w komiksowe kadry. Dziś wiemy już, że komiks na podstawie pierwszego tomu cyklu liczył będzie trzy tomy, z których pierwszy pojawi się na rynku w październiku tego roku. Za oprawę graficzną odpowiedzialni są Raúl Allén i Patricia Martín (współtwórcy serii „Secret Weapons” dla Valiant Comics), a logo cyklu zaprojektował Bill Sienkiewicz. Ten ostatni, który w 1984 stworzył już dla Marvela obrazkową adaptację ekranizacji „Diuny” w reżyserii Davida Lyncha) będzie również autorem okładem do trzech tomów komiksu. Wydawcą cyklu jest Abrams Books. Za scenariusz odpowiedzialni są Brian Herbert i Kevin J. Anderson, duet, który ma już na swoim koncie kilka książkowych kontynuacji serii.

Magazyn Entertainment Weekly zaprezentował projekty trojga głównych bohaterów komiksowej adaptacji oraz wspomnianego wcześniej logo.

.

.

.

.

Pierwsze wydanie powieści graficznej ukaże się w trzech tomach. Później planowane jest wydanie jednotomowe. Brian Herbert planuje również przygotowanie komiksowej adaptacji powieści „Diuna: Ród Atrydów”.

Wydana po raz pierwszy w 1965 roku oraz uhonorowana nagrodami Nebula i Hugo „Diuna” dała początek bestsellerowemu cyklowi „Kroniki Diuny”. Książka na całym świecie została sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Akcja powieści dzieje się w fantastycznym świecie przyszłości. Najważniejsza planeta w tym wszechświecie to Arrakis (Diuna), jedyna, na której znajdują się złoża melanżu – substancji umożliwiającej jasnowidzenie niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Powstawanie melanżu związane jest z cyklem rozwojowym czerwi pustyni – olbrzymich istot, żyjących w piaskach Arrakis.

Diuna zostaje oddana w lenno rodowi Atrydów. Na planetę przybywają książę Leto I Atryda, jego konkubina lady Jessika, syn Paul oraz ich armia. Wkrótce po przybyciu Atrydów, ród Harkonnenów wspomagany przez oddziały imperialne dokonuje przewrotu. Lady Jessice i Paulowi udaje się uciec z pogromu. Uciekając, trafiają do siczy zamieszkiwanej przez koczowniczych wojowników – Fremenów – pod przywództwem Stilgara. Tam Paul odnajduje swoje przeznaczenie… [cyt. za wikipedia.org]

Frank Herbet napisał w sumie sześć tomów „Kronik Diuny”. Po jego śmierci cykl jest kontynuowany przez Briana Herberta we współpracy z Kevinem J,. Andersonem. „Diuna” doczekała się licznych adaptacji. W 1984 roku powieść na duży ekran przeniósł David Lynch. Produkcja, która pochłonęła 40 milionów dolarów nie odniosła sukcesu ani komercyjnego ani artystycznego, choć dziś – szczególnie wśród fanów twórczości Herberta – cieszy się opinią dzieła kultowego.

Dziesięć lat wcześniej „Diunę” próbował zekranizować Alejando Jodorowsky. Planowany z niezwykłym rozmachem film, w którym główne role mieli zagrać Salvador Dali, Orson Welles, Gloria Swanson i David Carradine, a scenografię zaprojektować H.R. Giger i Jean „Moebius” Giraud nigdy jednak nie powstał. Niezrealizowanej produkcji poświęcono znakomity dokument „Jodorowsky’s Dune”, którego premiera odbyła się podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2013 roku.

W latach 2000 i 2003 stacja telewizyjna SyFy zrealizowała dwie telewizyjne adaptacje „Diuny” oraz „Mesjasza Diuny” i „Dzieci Diuny”. Obie zostały ciepło przyjęte przez widzów i krytyków oraz zdobyły w sumie 3 nagrody Emmy.

Na podstawie „Diuny” powstało również pięć gier wideo a także gry karciane, plansze i RPG.

W ubiegłym roku prawa do ekranizacji książek Franka Herberta kupiło studio Legendary Entertainment, w którym trwają prace nad nową filmową wersją „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve („Blade Runner 2049”).

Źródło: Entertainment Weekly