Browse By

„Zabić drozda” jako komiks

Powstanie komiksowa adaptacja uhonorowanej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee „Zabić drozda”. Premierę albumu zapowiedziano na 1 listopada 2018 roku.

Wydane w 1960 roku „Zabić drozda” jest jedyną powieścią wydaną za życia jej autorki Harper Lee. Akcja powieści rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku w małym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych. Adwokat Atticus Finch jest obrońcą Toma Robinsona, młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Choć od początku jasne jest, że Robinson jest niewinny i padł ofiarą uprzedzeń i nienawiści na tle rasowym, biała społeczność Maycomb woli wierzyć kłamstwom dziewczyny i jej ojca. Rasizm i małomiasteczkowa ignorancja są główną przyczyną, dla której wiara Atticusa i jego syna w wymiar sprawiedliwości zaczyna się chwiać, jednak nadzieja na ludzką dobroć nadchodzi z niespodziewanej strony.

Powieść od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. W Stanach doczekała się już kilkudziesięciu wydań, została również przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Jej komiksowa adaptacja ukaże się nakładem wydawnictwa Penguin Random House UK. Autorem albumu jest Fred Fordham.

W 1962 roku powstała ekranizacja „Zabić drozda” z Gregorym Peckiem w roli głównej. Obrał odniósł olbrzymi sukces finansowy i artystyczny (zdobył m.in. trzy Oscary) a dziś uznawany jest za jeden z najwybitniejszych w historii amerykańskiej kinematografii.

Źródło: ICv2

%d bloggers like this: