Wydawnictwo BOOM! Studios zdradziło jacy twórcy będą odpowiedzialni za oprawę graficzną serii „Dune: House of Atreides”, prequela znakomitej „Diuny” Franka Herberta.
12-odcinkowy cykl powstanie we współpracy wydawnictwa BOOM! Studios, firmy Herbert Properties LLC (posiadającej prawa do dzieł Franka Herberta” oraz oficyny Abrams ComicArts, której nakładem ukaże się zapowiedziana wcześniej komiksowa adaptacja pierwszej powieści z cyklu „Diuna”.
Za scenariusz serii „Dune: House Atreides” odpowiedzialni będą Brian Herbert (syn Franka Herberta) i Kevin J. Anderson, duet, który ma już na swoim koncie kilka książkowych kontynuacji serii a także prequelową trylogię „Preludium do Diuny”, której „Ród Atrydów” jest pierwszą częścią.
Komiks narysuje Dev Pramanik, a pokoluje go Alex Guimaraes. Okładki pierwszego zeszytu zaprojektują Dan Mora i Jae Lee. Premiera pierwszego zeszytu 21 października.
Fabuła „Rodu Atrydów” rozpoczyna się na planecie Arrakis 35 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w oryginalnej serii. Jej bohaterami są młody planetolog Pardot Kynes starający się zgłębić tajemnice Diuny, młody Leto Atryda oraz ośmioletni niewolnik Duncan Idaho, który uciekając przed ludźmi barona Glossu-Rabbana trafia na Kaladan, ojczystą planetę Atrydów.
.
.
.
.
Również na październik wydawnictwo Abrams ComicArts szykuje już pierwszy tom komiksowej adaptacji samej „Diuny” tworzonej, od strony scenariuszowej, również przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Za oprawę graficzną odpowiedzialni są Raúl Allén i Patricia Martín (współtwórcy serii „Secret Weapons” dla Valiant Comics), a logo cyklu zaprojektował Bill Sienkiewicz. Ten ostatni, który w 1984 stworzył już dla Marvela obrazkową adaptację ekranizacji „Diuny” w reżyserii Davida Lyncha) będzie również autorem okładek do trzech tomów komiksu. Pierwsze wydanie powieści graficznej ukaże się w trzech tomach. Później planowane jest wydanie jednotomowe.
Wydana po raz pierwszy w 1965 roku oraz uhonorowana nagrodami Nebula i Hugo „Diuna” dała początek bestsellerowemu cyklowi „Kroniki Diuny”. Książka na całym świecie została sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy.
Akcja powieści dzieje się w fantastycznym świecie przyszłości. Najważniejsza planeta w tym wszechświecie to Arrakis (Diuna), jedyna, na której znajdują się złoża melanżu – substancji umożliwiającej jasnowidzenie niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Powstawanie melanżu związane jest z cyklem rozwojowym czerwi pustyni – olbrzymich istot, żyjących w piaskach Arrakis.
Diuna zostaje oddana w lenno rodowi Atrydów. Na planetę przybywają książę Leto I Atryda, jego konkubina lady Jessika, syn Paul oraz ich armia. Wkrótce po przybyciu Atrydów, ród Harkonnenów wspomagany przez oddziały imperialne dokonuje przewrotu. Lady Jessice i Paulowi udaje się uciec z pogromu. Uciekając, trafiają do siczy zamieszkiwanej przez koczowniczych wojowników – Fremenów – pod przywództwem Stilgara. Tam Paul odnajduje swoje przeznaczenie… [cyt. za wikipedia.org]
Frank Herbet napisał w sumie sześć tomów „Kronik Diuny”. Po jego śmierci cykl jest kontynuowany przez Briana Herberta we współpracy z Kevinem J,. Andersonem. „Diuna” doczekała się licznych adaptacji. W 1984 roku powieść na duży ekran przeniósł David Lynch. Produkcja, która pochłonęła 40 milionów dolarów nie odniosła sukcesu ani komercyjnego ani artystycznego, choć dziś – szczególnie wśród fanów twórczości Herberta – cieszy się opinią dzieła kultowego.
Dziesięć lat wcześniej „Diunę” próbował zekranizować Alejando Jodorowsky. Planowany z niezwykłym rozmachem film, w którym główne role mieli zagrać Salvador Dali, Orson Welles, Gloria Swanson i David Carradine, a scenografię zaprojektować H.R. Giger i Jean „Moebius” Giraud nigdy jednak nie powstał. Niezrealizowanej produkcji poświęcono znakomity dokument „Jodorowsky’s Dune”, którego premiera odbyła się podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2013 roku.
W latach 2000 i 2003 stacja telewizyjna SyFy zrealizowała dwie telewizyjne adaptacje „Diuny” oraz „Mesjasza Diuny” i „Dzieci Diuny”. Obie zostały ciepło przyjęte przez widzów i krytyków oraz zdobyły w sumie 3 nagrody Emmy.
Na podstawie „Diuny” powstało również pięć gier wideo a także gry karciane, plansze i RPG.
W grudniu tego roku do kin powinna trafić nowa ekranizacja „Diuny” w rezyserii Denisa Villeneuve („Blade Runner 2049”).
Źródło: Entertainment Weekly