Browse By

Wydawnictwo Valiant kupione przez studio filmowe

Valiant Entertainment, wydawnictwo odpowiedzialne za trzecie w kolejności największe uniwersum superbohaterskie zmieniło właściciela.

Założona w 1989 roku oficyna została kupiona przez studio filmowe DMG Entertainment, firmę odpowiedzialną za realizację takich produkcji jak „Looper: Pętla czasu” oraz „Point Break. Na fali”. Właściciel studia Dan Mintz był już posiadaczem 57% udziałów w wydawnictwie, ale zdecydował się na jego całkowite przejęcie po to, by wykorzystać bohaterów oraz uniwersum Valiant Comics przy realizacji filmów, seriali oraz innych projektów medialnych. Studio DMG Entertainment jest mocno obecne na rynku chińskim i nieoficjalnie mówi się, że pieniędzy potrzebnych na kupno oficyny dostarczyli właśnie chińscy inwestorzy.

Nieznane praktycznie w Polsce wydawnictwo Valiant Comics było w latach 90. jednym z najważniejszych graczy na amerykańskim rynku komiksowym. Powołane do życia przez Jima Shootera, byłego redaktora naczelnego Marvela dało światu takich bohaterów jak drużyna Harbinger, Bloodshot, X-O Manowar, Ninjak czy Shadowman. W 1992 roku do Valiant Comics należało 5% amerykańskiego rynku komiksowego, a zeszyty sygnowane logiem wydawnictwa sprzedawały się w milionach egzemplarzy.

W 1994 roku wydawnictwo zostało kupione przez działającą w branży gier wideo firmę Acclaim, która wykorzystała postaci z uniwersum Valiant Comics w niektórych ze swoich produkcji. W 2004 roku Acclaim zbankrutowało. Rok później wydawnictwo Valiant Comics zostało reaktywowane przez grupę inwestorów pod wodzą Dinesha Shadasaniego i Jasona Kathariego, a od kilku lat ponownie święci sukcesy czego dowodem jest fakt, że w latach 2015 i 2016 ich komiksy zdobyły najwięcej nominacji do nagród Harveya.

Dziś oficyna dysponuje prawami do ponad 2000 postaci komiksowych, z których częścią zainteresowali się już filmowcy. Studio Sony Pictures planuje realizację dwóch filmów na podstawie serii „Harbinger” oraz „Bloodshot” (w tym ostatnim tytułową rolę ma zagrać Vin Diesel). Bracia Russo, twórcy superprodukcji „Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” oraz „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” przygotowują serial na podstawie cyklu „Quantum and Woody” (jeden jego tom został u nas opublikowany przez wydawnictwo Fantasmagorie), CBS Studio we współpracy z telewizją CW Network przemierza się do przeniesienia na mały ekran serii „Dr. Mirage”.

Valiant Comics do nie pierwsze wydawnictwo komiksowe przejęte przez studio filmowe. DC Comics od 1989 roku należy do wytwórni Warner Bros., a Disney w 2009 roku przejął wydawnictwo Marvel Comics za ponad 4 miliardy dolarów. Mniejszościowy udział w oficynie Boom! Studios ma studio 20th Century Fox, choć po zapowiedzianym w ubiegłym roku przejęciu działu filmowego Foxa przez wytwórnię Disneya ulegnie to zmianie.

Źródło: The Hollywood Reporter

%d bloggers like this: