Amerykańska scenarzysta i rysowniczka Tillie Walden, autorka udanych „Zawirowań” i głośnej „Załogi Promienia”, pracuje nad nowym komiksem opowiadającym prawdziwą, rozgrywającą się w XIX wieku historię, historię wspólnego życia Charity Bryant i Sylvii Drake, pary lesbijek tworzących pierwszy udokumentowany związek w USA.

Dwieście lat przed tym zanim amerykański Sąd Najwyższy zalegalizował małżeństwa jednopłciowe, a kobiety nie miały nawet praw wyborczych, Charity Bryant i Sylvia Drake stworzyły rodzinę, która przetrwała blisko 50 lat. Kobiety były partnerkami w życiu i miłości, właścicielkami dobrze prosperującej firmy krawieckiej i stworzyły, choć nieoficjalnie, szczęśliwie małżeństwo. Co więcej, wcale się z tym nie kryły, a ich związek – co zostało udokumentowane w ówczesnych dziennikach – był przez sąsiadów akceptowany.

Charity Bryant zmarła w październiku 1851 roku, Sylvia Drake w lutym 1868 roku. Pochowane zostały we wspólnym grobie na Weybridge Hill Cementery, co w owych czasach było przywilejem zarezerwowanym dla małżeństw.

Kobiety zostawiły po sobie ponad 900 stron listów, notatek, wierszy i wspomnień. I to na ich podstawie Tillie Walden stworzy scenariusz swojej nowej powieści graficznej. Komiks powstanie m.in. dzięki stypendium w wysokości 50 tysięcy dolarów przyznanemu autorce przez organizację National Endowment for the Humanities. Data premiery albumu jak również jego tytuł nie są jeszcze znane.

Licząca 27 lat Tillie Walden jest dwukrotną zdobywczynią Nagrody Eisnera i trzykrotną laureatka Ignatz Award.

Leave a Reply