Szymon Kudrański rysuje Punishera

Szymon Kudrański, który przez lata współtworzył serię „Spawn”, jest autorem rysunków do trzeciego zeszytu zrestartowanego cyklu „The Punisher”. Komiks trafi do sprzedaży we wrześniu.

Po obecnych przygodach najsłynniejszego marvelowskiego mściciela, w których Frank Castle paraduje w potężnej zbroi, nowa seria ma być powrotem do korzeni, opowieścią o brutalnej walce z przestępcami na ulicach Nowego Jorku. Za scenariusz nadal odpowiedzialny będzie Matthew Rosenberg. Autorem rysunków do pierwszych dwóch zeszytów jest Riccardo Burchielli. Szymon Kudrański dołączy do serii przy okazji trzeciego zeszytu.

„The Punisher” #3 ma opowiadać o pojedynku jaki rozegra się pomiędzy Punisherem i przestępcami w nowojorskim metrze. W walkę wciągnięty zostanie również Daredevil, którego jednak Frank Castle nie potraktuje jak sojusznika.

Szymon Kudrański jest pierwszy polskim rysownikiem, któremu udało się zaistnieć za oceanem. Komiksy obecne były w jego życiu od dziecka. Dzięki marvelowskiej kolekcji swojego ojca obrazkowego bakcyla połknął, jak sam przyznaje, jeszcze zanim nauczył się mówić. Jako 17-latek swoimi pracami próbował zainteresować rodzimych wydawców komiksowych, ale bez powodzenia.

Niedługo później portfolio Kudrańskiego trafiło do rąk Steve’a Nilesa, pisarza i scenarzysty odpowiedzialnego m.in. za głośną serię „30 dni nocy” (w Polsce opublikowanej przez nieistniejące już wydawnictwo Mandragora). Ten zaproponował młodemu artyście stworzenie 10-stronicowej historii do nowelowego zbioru „30 Days Of Night Annual 2004”, po którego premierze nazwisko rysownika stało się rozpoznawalne w branży.

W 2010 roku Szymon Kudrański został zaproszony do współtworzenia serii „Spawn”, sztandarowego tytułu w katalogu wydawnictwa Image Comics. Zadebiutował „gościnnie” w 200. (jubileuszowym) numerze cyklu, a od kolejnego zeszytu na długi czas stał się głównym rysownikiem serii.

W 2011 roku Szymon Kudrański rozpoczął współpracę z DC Comics, stając się pierwszym Polakiem, któremu powierzono rysowanie przygód Batmana. Artysta stworzył kadry do miniserii „Penguin. Pain and Prejudice” ze scenariuszem Gregga Hurwitza. Jego rysunki znalazły się także w cyklach „Batman. Mroczny Rycerz” i „Batman. Detective Comics” oraz w zeszytach serii „Green Lantern” i „Green Arrow”.

Trzy lata później Kudrański trafił pod skrzydła Marvela. Dla nowego pracodawcy najpierw stworzył dwa ostatnie zeszyty 4-odcinkowej miniserii „All-New Captain America: Fear Him”. W 2015 roku narysowane przez niego kadry znalazły się w albumie „Avengers: Time Runs Out”, a w marcu tego roku stał się głównym rysownikiem serii „Daredevil/Punisher” poświęconej jednym z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców uniwersum Marvela. [cyt. za magazyn.allegro.pl]

Źródło: CBR.com