Browse By

Studio filmowe współwłaścicielem Aspen Comics

David Maisel, twórca Marvel Studios i Scooter Braun, manager Justina Biebera i Kanye Westa, powołali do życia Mythos Studios, które kupiło 50% udziałów w wydawnictwie Aspen Comics.

Założone w 2003 roku przez Michaela Turnera wydawnictwo Aspen Comics zadebiutowało na rynku autorską serią Turnera „Soulfire”, a rok później rozpoczęło publikację cyklu „Fathom” pierwotnie wydawanego przez Image Comics.

David Maisel (prywatnie wielki fan twórczości Michaela Turnera) i Scooter Braun zamierzają skorzystać na olbrzymiej dziś popularności komiksów i produkować filmy (również animowane) na podstawie tytułów z katalogu Aspen Comics. Pierwszymi na liście planowanych projektów są adaptacje najbardziej rozpoznawalnych tytułów czyli „Soulfire” i „Fathom”.

Pierwszy z wymienionych to opowieść o chłopcu, który do świata zdominowanego przez technologię postanawia sprowadzić magię. Bohaterką „Fathom” jest biolog morska Aspen Matthews odkrywająca, że jest potomkinią tajemniczej rasy podwodnych istot. Ostatni z tytułów został opublikowany w Polsce przed laty przez nie istniejące już wydawnictwo Mandragora.

Ten plan może się powieść, ponieważ David Maisel jest człowiekiem w dużym stopniu odpowiedzialnym za wszechobecną dziś modę na komiksowe ekranizacje. To on w 2003 roku zaproponował Isaakowi Perlmutterowi, ówczesnemu wiceprezesowi wydawnictwa Marvel, by firma samodzielnie zaczęła inwestować w produkcję filmów opowiadających o przygodach komiksowych bohaterów. Był na tyle przekonujący, że wydawnictwo w 2004 roku wzięło kredyt w wysokości 525 milionów dolarów celem wyprodukowania na przestrzeni 8 kolejnych lat maksymalnie 10 komiksowych filmów.

Ten plan nie do końca wypalił, ponieważ w owym czasie Marvel nie dysponował filmowymi prawami do swoich najpopularniejszych bohaterów. Możliwość realizacji filmu o przygodach Iron Mana pojawiła się dopiero w 2005 roku, po tym jak prawa do postaci straciło studio New Line Cinema. Rok później wydawnictwo odzyskało Hulka. Ostatecznie pierwszy film z planowanych 10 powstał dopiero w 2008 roku i… zmienił świat. „Iron Man” podbił serca widzów i krytyków, zarobił w kinach ponad pół miliarda dolarów i dał początek Marvel Cinematic Universe. Rok później, za 4 miliardy dolarów, wytwórnia Disneya kupiła Marvela.

Źródło: comicsbeat.com