Browse By

„Rzeźnia numer pięć” Vonneguta jako komiks

We wrześniu wydawnictwo BOOM! Studios opublikuje komiksową adaptację „Rzeźni numer pięć”, najsłynniejszej powieści Kurta Vonneguta.

Autorami albumu są scenarzysta Ryan North („The Unbeatable Squirrel Girl”, komiksy z serii „Pora na przygodę”) oraz rysownik i kolorysta Albert Monteys. Powieść graficzna, będąca pierwszą w historii komiksową adaptacją twórczości Vonneguta, ukaże się w imprincie Archaia.

Wydana po raz pierwszy w 1969 roku książka „Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią” to opowieść o Billym Pilgrimie, obdarzonym zdolnością do spontanicznego przenoszenia się w czasie mężczyźnie i jego perypetiach na froncie II Wojny Światowej jak również o życiu w czasach powojennych. Wiele z jego doświadczeń, jak pobyt w obozie jenieckim, przeżycie bombardowania Drezna a później praca przy znajdowaniu i grzebaniu ciał zabitych zostało zainspirowanych życiem samego Vonneguta.

W powieści pojawiają się liczne wątki fantastyczne (Billy zostaje porwany przez kosmitów i przewieziony na planetę Tralfamadorię), a cała książka wypełniona jest absurdalnym humorem.

Kurt Vonnegut jest moim ulubionym pisarzem od czasu, kiedy dekady temu po raz pierwszy przeczytałem jego książki. Zaadaptowanie jego najsłynniejszego dzieła do nowego medium było zaszczytem, ale i wyzwaniem. „Rzeźnia numer pięć” to powieść zabawna, ale i głęboko poruszająca, a moim celem było zachowanie tych atutów – mówi scenarzysta Ryan North.

« 2 z 2 »

Komiks Northa i Monteysa to nie pierwsza adaptacja „Rzeźni numer pięć”. W 1972 roku na podstawie książki powstał film w reżyserii George’a Roya Hilla, który zachwycił krytyków i zdobył Nagrodę Jury festiwalu w Cannes, ale, niestety, okazał się kasowym niewypałem. Ponadto powieść Vonneguta była kilkukrotnie przerabiana na spektakle teatralne oraz doczekała się słuchowiska nagranego przez BBC Radio 3 w 2009 roku. Obecnie prace nad serialem na podstawie „Rzeźni” trwają w telewizji Epix, a nadzoruje je showrunner Patrick Macmanus, współtwórca seriali „Happy!” i „Marco Polo”.

Źródło: Comicsbeat.com