Rozdano Eisnery za rok 2019!

Już po raz 31 rozdano Nagrody Eisnera. O „komiksowe Oscary” walczyło w tym roku ponad 170 tytułów od ponad 50 wydawców w 31 kategoriach.

Najwięcej nominacji zdobyła miniseria „Mister Miracle” Toma Kinga i Mitcha Gerada. Po kilka nominacji na swoim koncie mają również serie „Isola”, „Exit Stage Left”, antologia „Get Naked” oraz powieść graficzna Eda Brubakera i Seana Phillipsa „My Heroes Have Always Been Junkies”.

Autorem z największą ilością nominacji został Tom King (5 nominacji). Cztery nominacje zdobyli Alex de Campi i Jeff Lemire, a Karl Kerschl, Gregory Panaccione i Tony Sandoval mają szansę na nagrody w trzech kategoriach.

Z wydawnictw najwięcej nominacji otrzymały tytuły z oferty Image Comics (19 nominacji + 11 współdzielonych) oraz DC (17 nominacji + 7 współdzielonych). W dalszej kolejności na liście znalazły się IDW (10 + 2 nominacje), Lion Forge (10), First Second (9 + 1), Marvel (7 + 5), Dark Horse (7 + 3), BOOM! (5 + 1), Drawn & Quaterly (5) oraz Gasllery 13 (3 + 2).

Poniżej lista nagrodzonych i nominowanych komiksów oraz artystów w najważniejszych kategoriach. Pełną listę laureatów znajdziecie TUTAJ

NAJLEPSZA SERIA KONTYNUOWANA
Giant Days – John Allison, Max Sarin i Julaa Madrigal (BOOM! Box)

NOMINACJE
Batman – Tom King i inni (DC)
Black Hammer: Age of Doom – Jeff Lemire, Dean Ormston i Rich Tommaso (Dark Horse)
Gasolina – Sean Mackiewicz i Niko Walter (Skybound/Image)
The Immortal Hulk – Al Ewing, Joe Bennett i Ruy José (Marvel)
Runaways – Rainbow Rowell i Kris Anka (Marvel)

NAJLEPSZA SERIA LIMITOWANA
Mister Miracle – Tom King i Mitch Gerads (DC)

NOMINACJE
Batman: White Knight – Sean Murphy (DC)
Eternity Girl – Magdalene Visaggio i Sonny Liew (Vertigo/DC)
Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles – Mark Russell, Mike Feehan i Mark Morales (DC)
X-Men: Grand Design: Second Genesis – Ed Piskor (Marvel)

NAJLEPSZA NOWA SERIA
Gideon Falls – Jeff Lemire i Andrea Sorrentino (Image)

NOMINACJE
Bitter Root – David Walker, Chuck Brown i Sanford Green (Image)
Crowded – Christopher Sebela, Ro Stein i Ted Brandt (Image)
Isola – Brenden Fletcher i Karl Kerschl (Image)
Man-Eaters – Chelsea Cain i Kate Niemczyk (Image)
Skyward – Joe Henderson i Lee Garbett (Image)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW (do lat 8)
Johnny Boo i the Ice Cream Computer – James Kochalka (Top Shelf/IDW)

NOMINACJE
Petals – Gustavo Borges (KaBOOM!)
Peter & Ernesto: A Tale of Two Sloths – Graham Annable (First Second)
This Is a Taco! By Andrew Cangelose i Josh Shipley (CubHouse/Lion Forge)
Tiger Vs. Nightmare – Emily Tetri (First Second)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA DZIECI (w wieku 9-12 lat)
The Divided Earth – Faith Erin Hicks (First Second)

NOMINACJE
Aquicorn Cove – Katie O’Neill (Oni)
Be Prepared – Vera Brosgol (First Second)
The Cardboard Kingdom – Chad Sell (Knopf/Random House Children’s Books)
Crush – Svetlana Chmakova (JY/Yen Press)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA NASTOLATKÓW (w wieku 13-17)
The Prince i the Dressmaker – Jen Wang (First Second)

NOMINACJE
All Summer Long – Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
Gumballs – Erin Nations (Top Shelf/IDW)
Middlewest – Skottie Young i Jorge Corona (Image)
Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway – Cat Seaton i Kit Seaton (Image)
Watersnakes – Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)

NAJLEPSZY KOMIKS HUMORYSTYCZNY
Giant Days – John Allison, Max Sarin i Julia Madrigal (BOOM! Box)

NOMINACJE
Get Naked – Steven T. Seagle i inni (Image)
MAD magazine, edited by Bill Morrison (DC)
A Perfect Failure: Fanta Bukowski 3 – Noah Van Sciver (Fantagraphics)
Woman World – Aminder Dhaliwal (Drawn & Quarterly)

NAJLEPSZY KOMIKS OPARTY NA FAKTACH
Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman – Box Brown (First Second)

NOMINACJE
All the Answers: A Graphic Memoir – Michael Kupperman (Gallery 13)
All the Sad Songs – Summer Pierre (Retrofit/Big Planet)
Monk! by Youssef Daoudi (First Second)
One Dirty Tree – Noah Van Sciver (Uncivilized Books)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – NOWY
My Heroes Have Always Been Junkies – Ed Brubaker i Sean Phillips (Image)

NOMINACJE
Bad Girls – Alex de Campi i Victor Santos (Gallery 13)
Come Again – Nate Powell (Top Shelf/IDW)
Green Lantern: Earth One Vol. 1 – Corinna Bechko i Gabriel Hardman (DC)
Homunculus – Joe Sparrow (ShortBox)
Sabrina – Nick Drnaso (Drawn & Quarterly)

NAJLEPSZY ALBUM GRAFICZNY – WZNOWIENIE
The Vision (HC) – Tom King, Gabriel Hernandez Walta i Michael Walsh (Marvel)

NOMINACJE
Berlin – Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
Girl Town – Carolyn Nowak (Top Shelf/IDW)
Upgrade Soul – Ezra Claytan Daniels (Lion Forge)
Young Frances – Hartley Lin (AdHouse Books)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA
Tom King – Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)

NOMINACJE
Alex de Campi – Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
Jeff Lemire – Black Hammer: Age of Doom, Doctor Star & the Kingdom of Lost Tomorrows, Quantum Age (Dark Horse); Descender, Gideon Falls, Royal City (Image)
Mark Russell – Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, Green Lantern/Huckleberry Hound, Lex Luthor/Porky Pig (DC); Lone Ranger (Dynamite)
Kelly Thompson – Nancy Drew (Dynamite); Hawkeye, Jessica Jones, Mr. & Mrs. X, Rogue & Gambit, Uncanny X-Men, West Coast Avengers (Marvel)
Chip Zdarsky – Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, Marvel Two-in-One (Marvel)

NAJLEPSZY SCENARZYSTA/RYSOWNIK
Jen Wang – The Prince i the Dressmaker (First Second)

NOMINACJE
Sophie Campbell – Wet Moon (Oni)
Nick Drnaso – Sabrina (Drawn & Quarterly)
David Lapham – Lodger (Black Crown/IDW); Stray Bullets (Image)
Nate Powell – Come Again (Top Shelf/IDW)
Tony Sandoval – Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)

NAJLEPSZE RYSUNKI/TUSZ ALBO ZESPÓŁ
Mitch Gerads – Mister Miracle (DC)

NOMINACJE
Matías Bergara – Coda (BOOM!)
Karl Kerschl – Isola (Image)
Sonny Liew – Eternity Girl (Vertigo/DC)
Sean Phillips – Kill or Be Killed, My Heroes Have Always Been Junkies (Image)
Yanick Paquette – Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC)

NAJLEPSZY AUTOR OKŁADEK
Jen Bartel – Blackbird (Image); Submerged (Vault)

NOMINACJE
Nick Derington – Mister Miracle (DC)
Karl Kerschl – Isola (Image)
Joshua Middleton, Batgirl i Aquaman variants (DC)
Julian Tedesco – Hawkeye, Life of Captain Marvel (Marvel)

NAJLEPSZE KOLORY
Matt Wilson – Black Cloud, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor, Runaways (Marvel)

NOMINACJE
Jordie Bellaire – Batgirl, Batman (DC); The Divided Earth (First Second); Days of Hate, Dead Hand, Head Lopper, Redlands (Image); Shuri, Doctor Strange (Marvel)
Tamra Bonvillain – Alien 3 (Dark Horse); Batman, Doom Patrol (DC); Moon Girl i Devil Dinosaur, Multiple Man (Marvel)
Nathan Fairbairn – Batman, Batgirl, Birds of Prey, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC); Die!Die!Die! (Image)
Matt Hollingsworth – Batman: White Knight (DC): Seven to Eternity, Wytches (Image)

NAJLEPSZE LITERNICTWO
Todd Klein – Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)

NOMINACJE
David Aja – Seeds (Berger Books/Dark Horse)
Jim Campbell – Breathless, Calexit, Gravetrancers, Snap Flash Hustle, Survival Fetish, The Wilds (Black Mask); Abbott, Alice: Dream to Dream, Black Badge, Clueless, Coda, Fence, Firefly, Giant Days, Grass Kings, Lumberjanes: The Infernal Compass – Low Road West, Sparrowhawk (BOOM); Angelic (Image); Wasted Space (Vault)
Alex de Campi – Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
Jared Fletcher – Batman: Damned (DC); The Gravediggers Union, Moonshine, Paper Girls, Southern Bastards (Image)

NAJLEPSZY WEBKOMIKS
The Contradictions – Sophie Yanow, http://www.thecontradictions.com

NOMINACJE
Lavender Jack – Dan Schkade (WEBTOON), https://www.webtoons.com/en/thriller/lavender-jack/list?title_no=1410&page=1
Let’s Play – Mongie (WEBTOON), https://www.webtoons.com/en/romance/letsplay/list?title_no=1218&page=1
Lore Olympus – Rachel Smythe, (WEBTOON), https://www.webtoons.com/en/romance/lore-olympus/list?title_no=1320&page=1
Tiger, Tiger – Petra Erika Nordlund, (Hiveworks) http://www.tigertigercomic.com/

NAJLEPSZY KOMIKS CYFROWY
Umami – Ken Niimura (Panel Syndicate), http://panelsyndicate.com/comics/umami

NOMINACJE
Aztec Empire – Paul Guinan, Anina Bennett i David Hahn, http://www.bigredhair.com/books/Aztec-empire/
The Führer i the Tramp – Sean McArdle, Jon Judy i Dexter Wee, http://thefuhrerandthetramp.com/
The Journey – Pablo Leon (Rewire), https://rewire.news/article/2018/01/08/rewire-exclusive-comic-journey/
The Stone King – Kel McDonald i Tyler Crook (comiXology Originals) https://cmxl.gy/Stone-King

NAJLEPSZA ADAPTACJA
Frankenstein – Junji Ito (ze zbioru Junji Ito Story Collection) na podstawie Mary Shelley (VIZ Media)

NOMINACJE
Dziennik Anny Frank – Ari Folman i David Polonsky (Pantheon)
Out in the Open – Jabi Rey na podstawie Jesúsa Carraso (SelfMadeHero)
Speak: The Graphic Novel – Laurie Halse Anderson i Emily Carroll (Farrar Straus Giroux)
To Build a Fire: Based on Jack London’s Classic Story – Chabouté (Gallery 13)

NAJLEPSZE AMERYKAŃSKIE WYDANIE MATERIAŁU ZAGRANICZNEGO
Tupeciary. O kobietach, które robią, co chcą – Pénélope Bagieu (First Second)

NOMINACJE
About Betty’s Boob – Vero Cazot I Julie Rocheleau (Archaia/BOOM!)
Herakles Book 1 – Edouard Cour (Magnetic/Lion Forge)
Niourk – Stefan Wul i Olivier Vatine (Dark Horse)
A Sea of Love – Wilfrid Lupano i Grégory Panaccione (Magnetic/Lion Forge)

NAJLEPSZE AMERYKAŃSKIE WYDANIE MATERIAŁU ZAGRANICZNEGO – AZJA
Tokyo Tarareba Girls – Akiko Higashimura (Kodansha)

NOMINACJE
Abara: Complete Deluxe Edition – Tsutomu Nihei (VIZ Media)
Dead Dead Demon’s Dededede Destruction – Inio Asano (VIZ Media)
Laid-Back Camp – Afro (Yen Press)
My Beijing: Four Stories of Everyday Wonder – Nie Jun (Graphic Universe/Lerner)