Browse By

Będzie komiksowa adaptacja „Diuny”

Brian Herbert, syn Franka Herberta autora „Diuny”, zdradził, że pracuje nad komiksową adaptacją najsłynniejszego dzieła swojego ojca.

W rozmowie z dziennikiem „The New York Times” Brian Herbert powiedział, że jego projekt będzie wiernym przeniesieniem powieści Franka Herberta w komiksowe kadry. Pierwsze wydanie powieści graficznej ukaże się w trzech tomach. Później planowane jest wydanie jednotomowe. W pracy nad scenariuszem Herberta wspiera pisarz Kevin J. Anderson. Nie wiadomo na razie kto będzie odpowiedzialny za stronę graficzną komiksu, jakie wydawnictwo podejmie się jego publikacji oraz kiedy album pojawi się na rynku.

Brian Herbert planuje również przygotowanie komiksowej adaptacji powieści „Diuna: Ród Atrydów”.

Wydana po raz pierwszy w 1965 roku oraz uhonorowana nagrodami Nebula i Hugo „Diuna” dała początek bestsellerowemu cyklowi „Kroniki Diuny”. Książka na całym świecie została sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Akcja powieści dzieje się w fantastycznym świecie przyszłości. Najważniejsza planeta w tym wszechświecie to Arrakis (Diuna), jedyna, na której znajdują się złoża melanżu – substancji umożliwiającej jasnowidzenie niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Powstawanie melanżu związane jest z cyklem rozwojowym czerwi pustyni – olbrzymich istot, żyjących w piaskach Arrakis.

Diuna zostaje oddana w lenno rodowi Atrydów. Na planetę przybywają książę Leto I Atryda, jego konkubina lady Jessika, syn Paul oraz ich armia. Wkrótce po przybyciu Atrydów, ród Harkonnenów wspomagany przez oddziały imperialne dokonuje przewrotu. Lady Jessice i Paulowi udaje się uciec z pogromu. Uciekając, trafiają do siczy zamieszkiwanej przez koczowniczych wojowników – Fremenów – pod przywództwem Stilgara. Tam Paul odnajduje swoje przeznaczenie… [cyt. za wikipedia.org]

Frank Herbet napisał w sumie sześć tomów „Kronik Diuny”. Po jego śmierci cykl jest kontynuowany przez Briana Herberta we współpracy z Kevinem J,. Andersonem. „Diuna” doczekała się licznych adaptacji. W 1984 roku powieść na duży ekran przeniósł David Lynch.Produkcja, która pochłonęła 40 milionów dolarów nie odniosła sukcesu ani komercyjnego ani artystycznego, choć dziś – szczególnie wśród fanów twórczości Herberta – cieszy się opinią dzieła kultowego.

Dziesięć lat wcześniej „Diunę” próbował zekranizować Alejando Jodorowsky. Planowany z niezwykłym rozmachem film, w którym główne role mieli zagrać Salvador Dali, Orson Welles, Gloria Swanson i David Carradine, a scenografię zaprojektować H.R. Giger i Jean „Moebius” Giraud nigdy jednak nie powstał. Niezrealizowanej produkcji poświęcono znakomity dokument „Jodorowsky’s Dune”, którego premiera odbyła się podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2013 roku.

W latach 2000 i 2003 stacja telewizyjna SyFy zrealizowała dwie telewizyjne adaptacje „Diuny” oraz „Mesjasza Diuny” i „Dzieci Diuny”. Obie zostały ciepło przyjęte przez widzów i krytyków oraz zdobyły w sumie 3 nagrody Emmy.

Na podstawie „Diuny” powstało również pięć gier wideo a także gry karciane, plansze i RPG.

W ubiegłym roku prawa do ekranizacji książek Franka Herberta kupiło studio Legendary Entertainment, w którym trwają prace nad nową filmową wersją „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve („Blade Runner 2049”).

Źródło: CBR.com

%d bloggers like this: