Browse By

Piotr Kowalski rysuje „Wolfensteina”

Dziś ukazał się pierwszy zeszyt dwuczęściowej miniserii „Wolfenstein” będącej prequelem gry wideo „Wolfenstein II: The New Colossus”, która w sklepach ma się pojawić już 27 października. Jednym z rysowników komiksu jest Piotr Kowalski.

Rozgrywający się w alternatywnej rzeczywistości „Wolfenstein” jest opowieścią o świecie, w którym to naziści, a nie alianci wygrali II Wojnę Światową. Hitlerowska potęga dysponuje zaawansowaną technologią niszcząc swoich przeciwników za pomocą potężnych maszyn bojowych. W takim świecie budzi się ze śpiączki B.J. Blazkowicz, amerykański żołnierz, który 14 lat wcześniej próbował pokonać niemiecką potęgę. Jako członek ruchu oporu staje do walki z dawnym wrogiem.

Autorem scenariusza komiksu jest Dan Watters, współtwórca wydawanej przez Image Comics serii „Limbo”. Drugim autorem rysunków jest Ronilson Freire. Poniżej możecie zobaczyć okładki pierwszego zeszytu „Wolfensteina” oraz cztery pierwsze strony komiksu narysowane przez Piotra Kowalskiego.

Urodzony w Warszawie w 1973 roku Piotr Kowalski komiksem zainteresował się w podstawówce. Jeszcze jako uczeń liceum plastycznego publikował swoje rysunki w „Nowej Fantastyce”, a w 2001 roku zadebiutował autorską serią komiksową „Gail”, której cztery części opublikowało wydawnictwo Egmont. Dziś Kowalski wypowiada się o niej raczej chłodno, ale przyznaje, że była przełomem w jego karierze. „Gail” zaintrygował samego Grzegorza Rosińskiego, który zaprosił młodego rysownika do Szwajcarii i pomógł mu w nawiązaniu kontaktu z belgijskim wydawnictwem Le Lombard publikującym m.in. „Thorgala”. Na jego zamówienie stworzył, we współpracy ze scenarzystą Emmanuelem Herzetem, składający się z czterech albumów cykl „Wydział Lincoln”. Ten został przyjęty na tyle dobrze, że Kowalski zdecydował się w całości poświęcić rysowaniu komiksów.

Traktuję komiks jako dziedzinę sztuki równorzędną z malarstwem i ze sztukami wizualnymi. Komiks to, w największym skrócie, dziedzina sztuki, będąca pomostem między filmem a literaturą – mówił o swojej pracy Piotr Kowalski w rozmowie z serwisem stopklatka.pl.

W 2011 roku artysta rozpoczął współpracę z wydawnictwem Boom Comics, ilustrując powieść graficzną „Malignant Man”, do której scenariusz napisał James Wan, współtwórca horroru „Piła”. Rok 2013 przyniósł kolejny przełom w karierze rysownika. Dla Image Comics Piotr Kowalski, wspólnie ze scenarzystą Joe’em Caseyem rozpoczął tworzenie serii „SEX” (w Polsce publikowanej przez Mucha Comics) oraz został pierwszym Polakiem w historii, który dostał możliwość narysowania przygód Hulka. Praca, jaką wykonał przy okazji czteroczęściowej miniserii „Marvel Knights. Hulk”, została oceniona na tyle wysoko, że rok później amerykański gigant zaprosił go do współpracy przy miniserii „Mroczna Wieża. Powołanie trójki” („The Dark Tower: The Drawing of the Three”) na podstawie bestsellerowego cyklu powieści Stephena Kinga. (cyt. za magazyn.allegro.pl)

Źródło: syfy.com

%d bloggers like this: