Browse By

Paul Greengrass zekranizuje „Torso”

Znakomita powieść graficzna „Torso” Briana Michaela Bendisa i Marka Andreyko trafi na duży ekran. Adaptację komiksu wyreżyseruje Paul Greengrass, autor m.in. „Jasona Bourne’a” i „Lotu 93”.

Wydane pierwotnie w latach 1998-1999 w formie 6 zeszytów „Torso” jest inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieścią o Eliocie Nessie i jego śledztwie w sprawie seryjnego mordercy nazwanego przez prasę „Szalonym Rzeźnikiem z Kingsbury Run”, który w latach 30. zabił w okolicach Cleveland co najmniej 12 osób.

Eliott Ness do historii przeszedł jako przywódca tzw. „Nietykalnych” i człowiek, który doprowadził do aresztowania oraz skazania Ala Capone’a. Po zniesieniu prohibicji w 1935 roku został przeniesiony do Cleveland, gdzie podjął pracę na stanowisku dyrektora ds. bezpieczeństwa, którego zadaniem było oczyszczenie szeregów policji z korupcji.

Scenariusz na podstawie komiksu Briana Michaela Bendisa (scenariusz i rysunki) oraz Marca Andreyko (scenariusz) napisał Brian Helgeland, zdobywca Oscara za fabułę głośnych „Tajemnic Los Angeles”. Film zatytułowany „Ness” wyprodukuje studio Paramount.

O ekranizacji uhonorowanego nagrodą Eisnera „Torso” mówi się już od kilkunastu lat. W 2006 adaptacją zainteresowany był David Fincher, który miał zrealizować film na podstawie komiksu dla studia Miramax. Fincher planował realizację klimatycznej, czarno-białej produkcji, ale nigdy nie dostał szansy na spełnienie tego zamiaru, bowiem w 2009 projekt został skasowany, a prawa do tytuły wróciły do autorów powieści graficznej. W 2013 roku do ekranizacji przymierzał się scenarzysta i reżyser Dawid Lowery, autor „Mojego przyjaciela smoka”, ale i z tego filmu nic nie wyszło.

O swoich przygodach z Hollywood Brian Michael Bendis napisał znakomitą miniserię „Fortune and Glory” nominowaną w 2001 roku do trzech nagród Eisnera.

Źródło: Variety

.

%d bloggers like this: