Browse By

Oświadczenie ws. zamieszania wokół festiwalu Komiksowa Warszawa

Kilka dni temu media informowały o tym, że Miasto Stołeczne Warszawa wycofało trzyletnie dofinansowanie na festiwal Komiksowa Warszawa. Powodem tej decyzji miała być publikacja darmowej antologii komiksowej „Polska Mistrzem Polski” Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka. Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, organizator Komiksowej Warszawy, wystosowało właśnie oświadczenie dotyczące tej sytuacji. Poniżej publikuję jego treść.

Dotacja udzielona Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu przeznaczona jest na organizację festiwalu Komiksowa Warszawa. Ta odbywająca się od 2010 roku impreza, jest drugim najważniejszym w naszym kraju wydarzeniem promujących komiksową sztukę. I jedynym organizowanym w Warszawie. Komiksową Warszawę odwiedzają liczni goście z kraju i zagranicy, a festiwal, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników.

W tym roku podczas Komiksowej Warszawy miało miejsce kilkadziesiąt premier komiksowych i odbyło się kilkadziesiąt spotkań z twórcami oraz dyskusji panelowych. Naszymi gośćmi byli miedzy innymi Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard i Walter Pezzali – twórcy komiksu „Irena” poświęconego Irenie Sendlerowej, Dave McKean autor monumentalnej powieści graficznej „Klatki” i jeden z najciekawszych współczesnych artystów audiowizualnych, a także Wanda Hagedorn, Tony Sandoval, Michał Śledziński, Gradimir Smudja, Mikołaj Spionek, Maciej Pałka i Tomasz Pstrągowski.

Ponadto odbyły się warsztaty z kolorystą Walterem Pezzalim i scenarzystą J.D. Morvanem, warsztaty dla dzieci oraz aż pięć wystaw poświęconych polskiemu komiksowi dziecięcemu, twórczości czeskiego klasyka Ondřeya Sekora, komiksom o przygodach Gala Asteriksa, antologii „Praga Gada o międzywojniu” oraz wizerunkowi II Wojny Światowej w komiksach frankofońskich.

Publikacja komiksu „Polska Mistrzem Polski” została przygotowana z okazji Polskiego Dnia Darmowego Komiksu i była jednym z wielu wydarzeń oraz aktywności zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe w ramach tegorocznego festiwalu.

Komiksowe paski z cyklu „Polska Mistrzem Polski” nie są publikacją nową. Humorystyczne obrazki Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka, w dowcipny sposób komentujące nasze narodowe przywary i zachowania, ukazują się nieprzerwanie od 2013 roku na łamach „Dużego Formatu”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, zarówno w wersji drukowanej jak i internetowej. Jeden z opublikowanych przez nas odcinków znalazł się na ubiegłorocznej wystawie „Czytelnia Kreski” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego współwłaścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Nie spotkało się to wówczas z żadnymi protestami ze strony Ratusza.

Zgodnie z umową, którą Polskie Stowarzyszenie Komiksowe podpisało z Miastem Stołecznym Warszawa, na wszystkich publikacjach festiwalowych umieszczone zostały stosowne logotypy oraz informacje o dofinansowaniu. Umowa nie przewiduje akceptacji przez przedstawicieli Ratusza materiałów, które decydujemy się publikować. Podkreślamy, że „Polska Mistrzem Polski” nie jest wydawnictwem łamiącym prawo i naruszającym dobre obyczaje.

Cały czas nie poznaliśmy oficjalnego stanowiska Ratusza w sprawie dotacji. Wierzymy jednak, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, to tylko nieporozumienie, które szybko uda się wyjaśnić.

%d bloggers like this: