Browse By

Nowa manga Osamu Tezuki od… AI!

W Japonii do sprzedaży trafiła nowa manga Osamu Tezuki. Stworzona przez… sztuczną inteligencję. Zapewniam, to nie jest żart.

Komiks nosi tytuł „Paidon”, a jego pierwszy odcinek ukazał się w czwartek 27 lutego w magazynie „Morning”. Manga, a dokładnie jej podstawy fabularne oraz styl graficzny, zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. AI przeanalizowało 65 komiksowych serii autorstwa „boga mangi”. Zarówno od strony graficznej jak i fabularnej. Na tej podstawie komputer zaproponował projekty bohaterów oraz zarys historii opowiadanej przez komiks. Takie materiały trafił w ręce profesjonalnych twórców- rysowników i scenarzystów, którzy przekuli go w mangę.

Bohaterem „Paidon” jest bezdomny filozof, który w futurystycznym Tokio roku 2030 rozwiązuje zagadki kryminalne. Pomaga mu w tym robo-ptak o imieniu Apollo. Szefowie wydawnictwa Kodansha Ltd. ogłosili, że trwają już prace nad kontynuacją mangi.

Osamu Tezuka był tytanem pracy. Tworzył nieprzerwanie aż do swojej śmierci w 1989 roku, a jego dorobek liczy 700 tytułów mangowych, 200 000 stron storyboardów przygotowanych na potrzeby anime oraz 500 wyprodukowanych odcinków seriali telewizyjnych. Wśród nich są „Astro Boy” („Atom Żelaznoręki”) pierwszy serial anime, który odniósł ogromny sukces poza granicami Japonii, „Black Jack”, liczący 244 odcinki cykl o przygodach genialnego chirurga oraz monumentalna biografia Buddy.

Osamu Tezuka jako pierwszy mangaka udowodnił, że obrazkowe historie mogą być czymś więcej niż tylko prostą rozrywką. W swoich dziełach poruszał tematy trudne i kontrowersyjne. Zmuszał czytelników do myślenia i intelektualnego wysiłku, często odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz nawiązując do twórczości spoza japońskiej kultury. To również Osamu Tezuce zawdzięczamy charakterystyczne dla mangi i anime „wielkie oczy” bohaterów, bez których dziś już nie wyobrażamy sobie japońskich produkcji obrazkowych.

Śmierć mangaki w wieku zaledwie 60 lat była w Japonii wydarzeniem, o którym informowały największe media. W 1994 roku w mieście Takatuzka, w którym wychował się Osamu Tezuka, powstało poświęcone mu muzeum, które pierwszego dnia otwarcia odwiedziło ponad 40 000 gości. W 1997 roku portret artysty został uwieczniony na znaczkach pocztowych. W tym samym roku po raz pierwszy wręczono przyznawane twórcom mangi Nagrody Kulturalne im. Osamu Tezuki, których laureatami są m.in. Naoki Urasawa – autor znakomitej serii „Monster”, Takehiko Inoue – twórca cyklu „Vagabond”, Kentaro Miura – ojciec „Berserka” oraz Hideo Azuma odpowiedzialny za „Dziennik z zaginięcia”. [cyt. za magazyn.allegro.pl]

Źródło: english.kyodonews.net