„Monstressa” laureatką Nagrody Harveya dla komiksu roku

Po dwuletniej przerwie przyznano Nagrody Harveya. Najważniejsze obok Eisnerów amerykańskie nagrody komiksowe zostały wręczone już po raz trzydziesty. Nagroda dla najlepszego komiksu roku trafiła do rąk twórczyń serii „Monstressa”.

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z dużej części kategorii koncentrując się na sześciu ich zdaniem najważniejszych: komiks roku, cyfrowy komiks roku, najlepszy komiks dla dzieci lub młodzieży, najlepsza adaptacja komiksu lub powieści graficznej, najlepsza manga i najlepszy komiks europejski.

Lista nominowanych tytułów została stworzona przez przedstawicieli branży komiksowej, a w głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby związane z komiksową sztuką: twórcy, wydawcy, sprzedawcy itp. oraz zdobywcy nagród z poprzednich lat.

Poniżej pełna lista nagrodzonych oraz nominowanych twórców i tytułów.

KOMIKS ROKU
MONSTRESSA – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)

NOMINOWANE
BLACK HAMMER: SECRET ORIGINS – Jeff Lemire, Dean Ormston i Dave Stewart (Dark Horse)
BOUNDLESS – Jillian Tamaki (Drawn and Quarterly)
EVERYTHING IS FLAMMABLE – Gabrielle Bell (Uncivilized Books)
ZAKŁADNIK – Guy Delisle (Drawn and Quarterly)
KINDRED – Octavia E. Butler, scenariusz – Damian Duffy, rysunki – John Jennings (Abrams ComicArts)
LŻEJSZA OD SWOJEGO CIENIA – Katie Green (Lion Forge)
MY FAVORITE THING IS MONSTERS – Emil Ferris (Fantagraphics)
ROUGHNECK – Jeff Lemire (Gallery 13)
SHADE THE CHANGING GIRL – Cecil Castellucci and Marley Zarcone (DC Comics)
SPINNING – Tillie Walden (First Second)
THE BEST WE COULD DO – Thi Bui (Abrams Books)
THE CUSTOMER IS ALWAYS WRONG – Mimi Pond (Drawn and Quarterly)
THE FLINSTONES – Mark Russell and Steve Pugh (DC Comics)
THE PRINCE AND THE DRESSMAKER – Jen Wang (First Second)

CYFROWY KOMIKS ROKU
BARRIER – Brian K. Vaughn, Marcos Martin i Muntsa Vicente (Panel Syndicate)

NOMINOWANE
BANDETTE – Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain)
CHECK, PLEASE!: #HOCKEY – Ngozi Ukazu (checkpleasecomic.com)
NOT DRUNK ENOUGH – Tessa Stone (ndecomic.com)
THE TEA DRAGON SOCIETY – Katie O’Neill (teadragonsociety.com)

NAJLEPSZY KOMIKS DLA DZIECI LUB MŁODZIEŻY
THE PRINCE AND THE DRESSMAKER – Jen Wang (First Second)

NOMINOWANE
BRAVE – Svetlana Chmakova (JY)
REAL FRIENDS – Shannon Hale i LeUyeun Pham (First Second)
SPINNING – Tillie Walden (First Second)
THE TEA DRAGON SOCIETY, – Katie O’Neill (Oni Press)

NAJLEPSZA ADAPTACJA KOMIKSU LUB POWIEŚCI GRAFICZNEJ
CZARNA PANTERA (Walt Disney Pictures)

NOMINOWANE
ATOMIC BLONDE (Focus Features) na podstawie „The Coldest City” (Oni Press)
LEGO BATMAN: FILM (Warner Bros.)
LOGAN (20th Century Fox)
MY FRIEND DAHMER (FilmRise) na podstawie „My Friend Dahmer” (Abrams ComicArts)
PREACHER (AMC) na podstawie komiksowej serii „Kaznodzieja” (DC/Vertigo)
RIVERDALE (The CW) na podstawie komiksowej serii „Archie” (Archie Comics)
THE END OF THE F***ING WORLD (Netflix) na podstawie „Koniec zjebanego świata” (Fantagraphics)
THOR: RAGNAROK (Walt Disney Pictures)
WONDER WOMAN (Warner Bros.)

NAJLEPSZA MANGA
MY LESBIAN EXPERIENCE WITH LONELINESS – Nagata Kabi (Seven Seas)

NOMINOWANE
MY BROTHER’S HUSBAND – Gengoroh Tagame Anne Ishii (Pantheon Graphic Library)
MY HERO ACADEMIA – Kohei Horikoshi (Viz Media)
TOKYO GHOUL – Sui Ishida (Viz Media)
YOUR NAME – Makoto Shinkai and Ranmaru Kotone (Yen Press)

NAJLEPSZY KOMIKS EUROPEJSKI
CALIFORNIA DREAMIN’: CASS ELLIOT BEFORE THE MAMAS & THE PAPAS – Pénélope Bagieu (First Second)

NOMINOWANE
AUDUBON: ON THE WINGS OF THE WORLD – Fabien Grolleau i Jerémie Royer (Nobrow)
FLIGHT OF THE RAVEN – Jean-Pierre Gibrat (IDW)
DUCH GAUDIEGO – El Torres i Jesús Alonso Iglesias (Magnetic Press)
THE LADIES IN WAITING – Santiago García i Javier Olivares (Fantagraphics)

 

Źródło: ICv2