Browse By

Miyazaki pracuje nad nowym filmem

Mistrz japońskiej animacji Hayao Miyazaki po raz kolejny przerwał artystyczną emeryturę i w studiu Ghibli pracuje nad nowym filmem.

Kilka dni temu producent Toshio Suzuki poinformował na Twitterze, że Hayao Miyazaki wbrew wcześniejszym zapowiedziom o odejściu na emeryturę, przygotowuje nowy film. Dziś wiemy już, że 76-letni mistrz przygotowuje niezatytułowany jeszcze projekt, który w dodatku nie ma nawet jeszcze napisanego scenariusza.

Studio Ghibli jest koproducentem animowanego filmu „The Red Turtle” Michaela Dudoka de Wita nominowanego w tym roku do Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Podczas spotkania poświęconego temu obrazu zorganizowanego w piątek w Los Angeles Toshio Suzuki żartował, że Hayao Miyazaki porzucił emeryturę ponieważ nie spodobało mu się to, że ktokolwiek poza nim realizuje filmy w wytwórni założonej ponad 30 lat temu przez niego oraz Isao Takahatę.

Nieoficjalnie mówi się, że nowa projekt Miyazakiego to pełnometrażowa wersja krótkiego animowanego komputerowo filmu „Boro the Caterpillar” pokazywanego w tokijskim muzeum studia Ghibli.

Hayao Miyazaki, nazywany przez media „japońskim Disneyem”, jest najbardziej znanym twórcą animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Zadebiutował w 1972 roku krótkim filmem „Yuki no taiyo”, ale przełomem w jego karierze okazała się zrealizowana w 1984 roku pełnometrażowa produkcja „Nausicaä z Doliny Wiatru”. Jej sukces umożliwił powstanie studia Ghibli, z którym Hayao Miykazaki jest związany aż do dziś . W studio powstało 8 z 15 najbardziej dochodowych filmów anime w historii. Wśród nich jest uhinorowane Oscarem „Spirited Away. W krainie bogów” z 2001 roku które zarobiło na świecie ponad 290 milionów dolarów.

Ostatni film Hayao Miyazakiego zatytułowany „Zrywa się wiatr” miał swoją premierę w 2013 roku. Nominowana do Oscara i Złotego Globu produkcja, której światowa premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, opowiada historię życia Jiro Horikoshiego, japońskiego inżyniera, który zaprojektował modele samolotów Mitsubishi A5M oraz Mitsubishi A6M Zero wykorzystywane przez Japonię podczas II Wojny Światowej.

Źródło: Variety

Zdjęcie: Asian Movie Pulse

%d bloggers like this: