Browse By

Mike Hammer powraca do komiksu

Mike Hammer, prywatny detektyw powołany do życia przez pisarza Mickeya Spillane’a po ponad półwiecznej przerwie powróci do komiksu.

W setną rocznicę urodzin Mickeya Spillane’a wydawnictwo Titan Comics opublikuje czterozeszytową miniserię „Mickey Spillane’s Mike Hammer” będącej adaptacją opowiadania z lat 50 zatytułowanego „The Night I Dies”. Historia, która oryginalnie powstała jako scenariusz filmowy opowie o śledztwie Hammera w sprawie zleconej mu przez piękną kobietę. Śledztwie, które jak się szybko okazuje, nie za bardzo podoba się mafii.

Scenariusz komiksu napisze Max Allan Collins, amerykański pisarz mający na swoim koncie powieści, scenariusze, komiksy, opowiadania oraz nowelizacje filmowe. Autor głośnej powieści graficznej „Droga do zatracenia”, która w 2002 roku doczekała się uhonorowanej Oscarem ekranizacji w reżyserii Sama Mendesa z Tomem Hanksem w roli głównej, a od 2008 twórca powieści z Mikem Hammerem.

Za stronę graficzną miniserii odpowiedzialni będą Marcelo Salaza i Marcio Friere. Komiks ukaże się pod szyldem imprintu Hard Case Crime (więcej piszę o nim tutaj). Premierę pierwszego zeszytu zapowiedziano na czerwiec tego roku.

Powołany do życia w 1947 roku Mike Hammer jest najsłynniejszym, obok Sama Spade’a (wykreowanego Dashiella Hammetta) i Phillipa Marlowe’a (wymyślonego przez Raymonda Chanldera), prywatnym detektywem jaki narodził się na kartach tzw. powieści groszowych. Lubujący się w przemocy twardziel często działa na granicy prawa, albo wręcz je łamie, jeśłi tylko jest przekonany, że dzięki temu będzie w stanie wymierzyć sprawiedliwość.

Mickey Spillane napisał trzynaście powieści, których bohaterem był Mike Hammer, ostatnia ukazała się w 1996 roku. W 2008 postać trafiła w ręce Maxa Allana Collinsa, który poświęcił jej już dziewięć książek a w planach ma już kolejne trzy. Ponadto Mike Hammer doczekał się już pięciu filmów kinowych, sześciu filmów telewizyjnych oraz czterech seriali, w których w postać detektywa wcielił się Stacey Keach.

W latach 1953-1954 powstały również komiksowe przygody Hammera, które były publikowane w formie gazetowych stripów, a w latach 80. i ponownie w 2013 roku doczekały się kompletnego wydania.

Źródło: The Hollywood Reporter

%d bloggers like this: