Browse By

Marvel traci prawa do „Mrocznej wieży”

Marvel stracił właśnie prawa do komiksowych adaptacji powieściowego cyklu „Mroczna Wieża” Stephena Kinga. Tworzone przez 10 lat albumy nie znikną jednak rynku, ale powrócą nań dzięki innej oficynie.

Tworzony od 1982 roku powieściowy cykl „Mroczna wieża”, którego ostatni tom ukazał się w 2012 roku, Stephen King uznaje za swoje opus magnum. Saga łącząca w sobie elementy charakterystyczne dla fantasy, horroru, science-fiction i westernu jest również jednym z największych sukcesów komercyjnych w karierze Króla Horroru.

Powieści z cyklu „Mroczna wieża” zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedane w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Olbrzymie zainteresowanie tytułem sprawiło, że wydawnictwo Marvel postanowiło wydać jego komiksową adaptację będącą jednak twórczym rozwinięciem historii opisanej przez Stephena Kinga. W latach 2007-2017 ukazały się w sumie 3 rozbudowane cykle komiksowe: „Mroczna wieża” (2007-2010), „Mroczna wieża. Rewolwerowiec” (2010-2013) oraz „The Dark Tower: The Drawing of the Three” (2014-2017). Cały pierwszy cykl oraz pięć tomów drugiego doczekały się polskiego wydania dzięki oficynie Albatros.

Po ponad 10 latach Marvel stracił prawa do współtworzonych przez siebie serii, które trafią teraz pod skrzydła Gallery 13 – komiksowego imprintu należącego do olbrzymiego wydawnictwa Simon and Shuster. Pierwszy tom zatytułowany „Mroczna Wieża. Narodziny rewolwerowca” ukaże się 14 sierpnia tego roku. Premiera drugiego cyklu „Mroczna Wieża. Rewolwerowiec” przewidziana jest na wiosnę przyszłego roku.

Po sfinalizowanej właśnie transakcji firma Simon and Schsuter pozostanie największym w USA wydawcą dzieł Stephena Kinga, z którym wydawniczy gigant współpracuje nieprzerwanie od 20 lat.

Źródło: bleedingcool.com