Browse By

Marka Vertigo znika z rynku!

To już pewne. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży komiksowej znika z rynku.

DC Comics podjęło decyzję o likwidacji imprintu Vertigo, pod którego szyldem ukazały się tak głośne tytuły jak „Kaznodzieja” i „Sandman”. Wraz z Vertigo skasowane zostaną również imprinty DC Zoom oraz DC Ink, a w styczniu 2020 roku DC Comics zaprezentuje światu swoją komiksową ofertę pod nowymi markami podzielonymi ze względu na grupy docelowe: DC Kids (8-12 lat), DC (13+) oraz DC Black Label (17+).

Dan Didio, wydawca DC Comics, w informacji prasowej napisał, że dzięki tym decyzjom wydawnictwo powraca do korzeni. Stworzony w 1993 roku imprint Vertigo powstał, by prezentować odważniejsze i bardziej bezkompromisowe treści. Zdaniem Didio, dziś takie treści są już częścią tzw. mainstreamu i nie ma już potrzeby utrzymywania marki Vertigo na rynku.

Zdaniem Jima Lee, dyrektora kreatywnego DC Comics, nowy podział linii wydawniczych to wzmocnienie realizowanej od lat filozofii wydawniczej firmy. Jednocześnie Lee zapewnił, że DC Comics wciął będzie publikowało komiksy, do których prawa pozostaną u autorów, a czytelnicy wciąż będą mieli pewność, że w ofercie wydawnictwa znajdą najlepsze komiksy.

Imprint Vertigo, to kawał komiksowej historii. Powołany do życia w 1993 roku i przez 20 lat zarządzany przez Karen Berger dał światu tak głośne tytuły jak „Sandman” Neila Gaimana, „Saga o Potworze z Bagien” Alana Moore’a, „Kaznodzieja” Ennisa i Dillona, „100 naboi” Azzarello i Risso, „Baśnie” Billa Willinghama i Marka Buckinghama czy „Y: Ostatni z mężczyzn” Vaughana i Guerry.

W połowie ubiegłego roku DC Comics zdecydowało się na restart imprintu i opublikowanie pod jego szyldem jedenastu nowych serii (w tym czterech cyklu „The Sandman Universe”). Ta decyzja nie okazała się jednak sukcesem. Jeden z tytułów „Second Coming” opowiadający o powtórnym przyjściu Jezusa na ziemię trafił ostatecznie do wydawnictwa Ahoy Comics. Kolejny, „Safe Sex” niedawno został przeniesiony do Image Comics. „Border Town” zostało przedwcześnie skasowane po tym jak wobec jego scenarzysty pojawiły się zarzuty o molestowanie. Do dziś, poza tytułami ze świata „Sandmana” pod szyldem Vertigo ukazuje się tylko „American Carnage”.

Źródło: The Hollywood Reporter

%d bloggers like this: