Browse By

Marjane Satrapi reżyseruje film o Marii Curie

Marjane Satrapi, autorka znakomitej powieści graficznej „Persepolis” oraz współautorka jej nominowanej do Oscara ekranizacji, pracuje nad nowym filmem, którego jedną z głównych bohaterek będzie Maria Skłodowska-Curie.

Produkcja zatytułowana „Radioactive” będzie adaptacją wydanej w 2010 roku eksperymentalnej powieści graficznej Lauren Redniss zatytułowanej „Radioactive: Marie & Pierre Curie: A Tale of Love and Fallout”. Dzieło, które trafiło na listę finalistów nagrody National Book Award, jest wyjątkowym połączeniem komiksu, reportażu i rozprawy historycznej opowiadającym o wspólnym życiu i wspólnej pracy Marii i Piotra Curie.

Marjane Satrapi od kilkunastu realizuje się już nie w komiksie, ale w filmie. Na duży ekran przeniosła swoje powieści graficzne „Persepolis” i „Kurczak ze śliwkami”, a cztery lata temu zrealizowała czarną komedię „Głosy”, w której główne role zagrali Ryan Reynolds, Gemma Arterton i Anna Kendrick.

„Radioactive” będzie wspólnym przedsięwzięciem wytwórni Studio Canal i Amazon Studios. W roli Marii Curie wystąpi Rosamund Pike. W obsadzie filmu znajdą się również Sam Riley w roli Piotra Curie oraz Anna Taylor-Joy jako córka małżeństwa Curie.

Ten film to nie tylko biografia wyjątkowej kobiety. To opowieść o radioaktywności od czasów jej odkrycia aż do współczesności. O tym z jaką nadzieją na swoje odkrycie patrzyli Maria i Piotr Curie, jak cynicznie wykorzystali je inni oraz jaki wpływ ma ono na współczesny świat – mówi o „Radioactive” Marjane Satrapi.

Za scenariusz filmu odpowiedzialny jest Jack Thorne, autor sztuki teatralnej „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Produkcja powinna być gotowa jeszcze w tym roku.

Źródło: Variety

%d bloggers like this: