Browse By

Marcin Podolec ekranizuje „Insekta” Saschy Hommera

Założone przez Marcina Podolca studio animacji Yellow Tapir Films zrealizuje średniometrażową adaptację komiksu Saschy Hommera pt. „Insekt”.

Wydany w 2006 roku „Insekt” (polskie wydanie ukazało się rok później) to opowieść o  Pascalu, z pozoru zwyczajnym nastolatku cieszącym się dużą sympatią rówieśników. Kumple ze szkoły chętnie spędzaliby z nim całe dnie grając na konsoli albo w piłkę. A dziewczyny. Te wręcz biją się o jego względy. Jednak pewnego dnia na światło dzienne wychodzi sekret, o którym nie wiedział także Pascal. I wszystko się zmienia. Co odkrył Pascal podczas wycieczki za miasto i kim jest Insektman?

„Insekt” to (…) komiks o nietolerancji, inności i strachu. W pewnym sensie ten album, przybierając formę zdeformowanej bajki, opowiada właśnie o tym. Z tym, że jest zbyt wyraźną i kompletną formą artystyczną, aby stawiać o nim tak jednoznaczne stwierdzenia. „Insekt” to jedno z tych dzieł – skarbów, niepozorna, ale promieniująca z półki czernią i niepokojem książeczkapisał o komiksie Saschy Hommera Jakub Żulczyk na łamach serwisu gildia.pl

Kilka miesięcy temu prawa do ekranizacji „Insekta” kupiło założone przez Marcina Podolca studio Yellow Tapir Films. Na jego podstawie studio zamierza zrealizować średniometrażową animację wykonaną w technice rysunkowej i wycinankowej. Autorem scenariusza filmu będzie sam Podolec. Studio nie ujawniło jeszcze, kto zajmie się reżyserią obrazu.

„Insekt” to kompletny świat. Rysunki Saschy Hommera świetnie nadają się pod animację, a treść, w której nie brakuje wątków ekologicznych oraz lęku przed obcymi, jest bardzo aktualna – tłumaczy Marcin Podolec.

Budżet developmentu określono na 100 000 złotych. Połowę tej kwoty zapewni Polski Instytut Sztuki Filmowej, który zdecydował się finansowo wesprzeć rozwój filmu.

Obecnie Marcin Podolec pracuje nad krótkometrażową animacją (w konwencji komedii romantycznej) opowiadającej o walce z uzależnieniem od… słodkich napojów. Scenariusz filmu powstał na podstawie doświadczeń samego autora. Prace nad „Colaholic” potrwają najprawdopodobniej do końca roku, a po ich zakończeniu wystartuje część produkcyjna „Insekta”. Premiera ekranizacji komiksu Saschy Hommera planowana jest na początek 2019 roku.

Marcin Podolec jest grafikiem, rysownikiem oraz twórcą filmów animowanych, z których najgłośniejszy „Dokument” z 2015 roku zdobył kilkanaście nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą. Komiksy zaczął rysować w 2007 roku, ale „na poważnie” zadebiutował w 2010 roku albumem „Kapitan Sheer” opublikowanym przez Kulturę Gniewu oraz amerykańskie wydawnictwo Top Shelf Productions. Jest współautorem głośnego komiksu „Czasem” ze scenariuszem Grzegorza Janusza, znakomitego „Fugazi Music Club” wydanego już we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii, współautorem (wspólnie z Marcinem Węcławkiem) komiksowego wywiadu z Pablopavo zatytułowanego „Dym” oraz komiksowej adaptacji reportażowych książek Marcina Kołodziejczyka pt. „Morze po kolana”. Jego najnowszym dziełem jest adresowana do dzieci „Bajka na końcu świata” opisywana jako „postapokaliptyczna seria dla najmłodszych”.