Browse By

Komiksowa Warszawa traci dofinansowanie z powodu komiksu „Polska mistrzem Polski”

Warszawski Ratusz wycofuje trzyletnie dofinansowanie na festiwal Komiksowa Warszawa – informuje PAP. Podczas imprezy dostać można było komiks „Polska mistrzem Polski”, który wywołał kontrowersje ze względu na zawarte w nim treści i wulgaryzmy.

„Oświadczamy, że nie znaliśmy wcześniej treści zawartych w komiksie +Polska mistrzem Polski+. Po zapoznaniu się z wydawnictwem jednoznacznie stwierdziliśmy, że nie akceptujemy jego treści. Z tego powodu zapadła decyzja o wstrzymaniu dotacji na projekt, którego częścią jest ten komiks” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej warszawskiego Ratusza.

Kontrowersje wywołał m.in. rysunek, na którym grupa ogolonych na łyso mężczyzn w koszulkach z „kotwicą” – znakiem Polski Walczącej – wznosi toast „za poległych”, a także wulgaryzmy, jakie pojawiają się w treści komiksu autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego. Komiks można było otrzymać podczas Warszawskich Targów Książki i festiwalu Komiksowa Warszawa.

Projekt, z którym zwrócił się do nas organizator dotyczy trzech lat, 2017, 2018 i 2019. I na te lata miał przyznaną dotację. Trzyletnie dofinansowanie – nie chodzi oczywiście o dofinansowanie samego komiksu, tylko całego festiwalu, wynosi 170 tys. zł – powiedziała PAP Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy Ratusza.

Komiksowe paski z serii „Polska mistrzem Polski” publikowane są w „Dużym Formacie” dodatku do „Gazety Wyborczej”. Wszystkie możecie zobaczyć TUTAJ.

Źródło: PAP

%d bloggers like this: