Browse By

Jim Starlin kończy współpracę z Marvelem

Jim Starlin, twórca postaci Gamory i Draxa Niszczyciela oraz współtwórca Thanosa, w niemiłych okolicznościach zakończył swoją współpracę z wydawnictwem Marvel. Przyczyną sporu pomiędzy autorem i wydawcą jest zamieszanie wokół powieści graficznej „Thanos: The Infinity Siblings”, której pierwsza część ma się ukazać w kwietniu przyszłego roku.

Za pośrednictwem Facebooka Jim Starlin poinformował, że wstrzymuje wszystkie prace jakie miał wykonać dla wydawnictwa Marvel. Autor jako powód tej decyzji wskazał niezrozumiałe, jego zdaniem, zachowanie redaktora wykonawczego Marvela Toma Breevorta, który pozwolił, by w ukazującej się obecnie serii „Thanos” pojawiła się historia łudząco podobna do tej, o której traktować ma powieść graficzna „Thanos: The Infinity Siblings”.

Alan Davis i ja pracowaliśmy blisko z Tomem przez prawie cały rok. Po tym jak dostał od nas 200-stronicowy scenariusz i 100 stron szkiców, wyraził zgodę na publikację historii łudząco podobnej do naszej. Co więcej, trafiła ona do druku jeszcze przez premierą naszej powieści graficznej. Nie chcąc psuć nikomu przyjemności płynącej z lektury obu historii, powstrzymam się od szczegółowego opisu tych podobieństw – napisał Starlin.

Na początku Tom zaprzeczył jakoby wydał zgodę na stworzenie podobnej historii. Kiedy to stwierdzenie okazało się kłamstwem, powiedział, że nie widzi podobieństw pomiędzy dwoma scenariuszami. A kiedy i to nie zadziałało, przyznał, że to był tylko wypadek przy pracy. Ta jałowa dyskusja zajęła ponad miesiąc. Po tym czasie prace nad kolejnymi odcinkami serii „Thanos” były już na tyle zaawansowane, że nic już nie dało się w tej sytuacji zrobić. Szkoda – dodał autor.

Relacje pomiędzy Jimem Starlinem i wydawnictwem Marvel od dawna były burzliwe. W 2012 roku, po premierze „Avengersów”, w których – w scenie po napisach końcowych pojawił się Thanos – autor publicznie narzekał, że nie dostał do wydawcy żadnego wynagrodzenia za użycie postaci której jest współtwórcą. W styczniu tego roku Starlin zdradził, że za wykorzystanie wykreowanego przez niego bohatera Anatolija Kniaziewa w filmie „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” studio Warner Bros. zapłaciło mu więcej pieniędzy, niż otrzymał od Marvel Studios za wykorzystanie kilku jego bohaterów w wielu filmach.

„Thanos: The Infinity Siblings” – okładka pierwszego tomu

Źródło: The Hollywood Reporter

Zdjęcie: comicbook.com

%d bloggers like this: