Browse By

„Jane Eyre” od autora „Piaskowej opowieści”

Aline Brosh McKenna, nominowana do nagrody BAFTA scenarzystka komedii „Diabeł ubiera się u Prady” oraz uhonorowany Eisnerem rysownik Ramon K. Perez, współtwórca znakomitej „Piaskowej opowieści”, przygotowują współczesną komiksową adaptację powieści „Dziwne losy Jane Eyre” autorstwa Charlotte Brontë.

Bohaterką powieści graficznej zatytułowanej „Jane” będzie młoda dziewczyna z prowincji, która przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczyna studia na artystycznej uczelni. Jak wiele jej koleżanek, Jane dorabia jako opiekunka do dzieci. W ten sposób poznaje tajemniczego pana Rochestera i jego uroczą córkę Adele. Spotkanie z nimi całkowicie odmieni jej życie.

„Jane” zapowiadamy jest jako radykalne odświeżenie klasycznej, powstałej już 170 lat temu powieści. Dla Aline Brosh McKenny powieść graficzna będzie debiutem w komiksowym światku. Do tej pory autorka pracowała w branży filmowej i telewizyjnej, a na swoim koncie obok wspomnianego „Diabeł ubiera się u Prady” ma również serial „Crazy Ex-Girlfriend”, nominowany do dwóch Złotych Globów komediodramat „Annie” z Jamiem Foxem oraz familijną komedię „Kupiliśmy Zoo” z Mattem Damonem i Scralett Johansson.

Ramon K. Perez znany jest polskim czytelnikom ze znakomitej „Piaskowej opowieści”, komiksowej adaptacji filmowego scenariusza Jima Hensona i Jerry’ego Juhla. Perez jest również współautorem marvelowskich serii „All-New Hawkeye” oraz „The Amazing Spider-Man”.

Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” ukazała się po raz pierwszy w 1847 roku. Choć dziś uznawana za klasykę literatury angielskiej, początkowo nie odniosła sukcesu. Książka doczekała się wielu adaptacji zarówno na dużym jak i małym ekranie oraz na deskach teatralnych. Pierwszy film na podstawie „Dziwnych losów Jane Eyre” powstał jeszcze w 1910 roku. Ostatnia ekranizacja książki została zrealizowana w 2011 roku przez Cary’ego Joji Fukunagę. Obraz, w którym główne role zagrali Mia Wasikowska i Michael Fassbender zdobył w 2012 roku nominację do Oscara w kategorii „najlepse kostiumy”.

Premierę powieści graficznej „Jane” zapowiedziano na jesień tego roku. Wydawcą jest BOOM! Studios.

Źródło: CBR

.