Browse By

„Hasib i Królowa Węży” [RECENZJA]

Liczące sobie już ponad dziesięć wieków „Baśnie tysiąca i jednej nocy” nie przestają zachwycać. Inspirował się nimi Jan Potocki tworząc swój „Rękopis znaleziony w Saragossie”, na duży ekran przenosił je Osamu Tezuka, a swój najnowszy komiks na ich podstawie napisał i narysował David B., autor znakomitych „Rycerzy świętego Wita”. Jego „Hasib i Królowa Węży” to album, którego nie warto przegapić

Tytułowy Hasib jest młodym mężczyzną, synem wielkiego mędrca Danijala, który oszukany przez swoich współpracowników zostaje pozostawiony na pewną śmierć głęboko pod ziemią. Niespodziewanie z pomocą przychodzi mu… skorpion. Idąc jego śladem trafia do tytułowej Królowej Węży. Ta opowiada mu historię młodego króla Bulukiji, który wyruszył świat, by odszukać proroka Muhammada rozpoczynając w ten sposób największą przygodę swojego życia.

„Hasib i Królowa Węży” jest wielowątkową opowieścią szkatułkową, w której jedna historia daje początek kolejnej, a losy ich bohaterów przecinają się i zaplatają w intrygującą całość. Wydarzeń oraz postaci jest sporo, ale fabuła nigdy nie staje się zagmatwana i mimo wielu scenariuszowych niespodzianek pozostaje klarowna od pierwszej do ostatniej strony. Przygody Hasiba są mocno osadzone w orientalnej mitologii i kulturze, ale nie brakuje w niej otwartych nawiązań do kultury Zachodu i tradycji żydowskiej. „Hasib i Królowa Węży” jest więc dziełem wielopoziomowym. Z jednej strony przyciągającym uwagę czytelnika intrygującą fabułą, z drugiej, zachęcającym do głębszej analizy.

Komiks Dawida B. zachwyca nie tylko scenariuszem, ale również – a może przede wszystkim – rysunkami. Charakterystyczna kreska francuskiego artysty doskonale sprawdziła się przy tworzeniu baśniowego świata wypełnionego magicznymi stworzeniami, potężnymi czarodziejami, mitycznymi królami i prorokami. Bogate w szczegóły i utrzymane w żywej kolorystyce rysunki sprawiają, że przygody Hasiba z równym zaangażowaniem się czyta jak i ogląda. A co więcej, zostają one z czytelnikiem na długo po przeczytaniu ostatniej strony komiksu.

Komiks „Hasib i Królowa Węży” ukazał się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.