Browse By

Glenat szykuje cykl komiksów o Conanie

Kilka dni temu informowałem, że od przyszłego roku komiksy o przygodach Conana Barbarzyńcy publikować będzie Marvel. To w Ameryce. Tymczasem w Europie francuskie wydawnictwo Glenat pracuje nad własnym cyklem obrazkowych adaptacji opowiadań Roberta E. Howarda.

Po sukcesie komiksowej serii o przygodach Elryka z Melnibone, na podstawie twórczości Michaela Moorcocka, wydawnictwo Glenat zdecydowało się przenieść w komiksowe kadry 12 opowiadań Roberta E. Howarda, których bohaterem jest Conan Barbarzyńca. Jest to możliwe, bo choć prawa do postaci są w posiadaniu na wyłączność oficyny Dark Horse Comics (a od przyszłego roku Marvela), to decyzja ta dotyczy tylko rynku amerykańskiego.

Zgodnie z europejskim prawem prawa do twórczości Roberta E. Howarda od ponad dekady dostępne są już w tzw. „domenie publicznej”, co oznacza, że autorskie prawa majątkowe do niej wygasły i można ją wykorzystywać bez ograniczeń, a co najważniejsze, bezpłatnie. W Europie majątkowe autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora. Robert E. Howard zmarł w 1936 roku.

W USA majątkowe prawa autorskie trwają również 70 lat od śmierci autora, ale ustawa powszechnie znana jako „Sonny Bono Copyright Term Extension Act” ten okres wydłuża o dodatkowe 25 lat.

Glenat planuje opublikować 12 powieści graficznych, z których każda będzie adaptacją innego opowiadania Howarda i zostanie przygotowana przez innych twórców i w zupełnie innej stylistyce. Jako pierwsza ukaże się „Le Coloisse Noir” na podstawie opowiadania „Czarny kolos” z 1933 roku, którego treścią jest starcie między Conanem, stojącym na czele armii królestwa Khoraja, a pradawnym magiem Thugra Khotanem. Jego autorami są scenarzysta Vincent Brugeas i rysownik Toulhoat. Komiks ukaże się już w maju i będzie dostępny w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej.

Co ciekawe, opowiadanie „Czarny kolos” zostało już przeniesione w komiksowe kadry w 2010 roku przez Timothy’ego Trumana, Tomasa Giorella i Jose’a Villarubię dla wydawnictwa Dark Horse Comics.

Glenat obiecuje, że przygotowywane przez wydawnictwo adaptacje będą drastycznie odbiegały od wizerunku Conana spopularyzowanego przez filmy i amerykańskie komiksy.

Robert Ervin Howard (1906-1936) całe życie spędził w Teksasie. Jako słabowity mól książkowy, gnębiony przez rówieśników, rozpoczął ostry trening i wstąpił do klubu bokserskiego. Pod silnym wpływem matki wybrał karierę pisarską, pierwsze opowiadanie zamieścił w „Adventure Magazine” już jako piętnastolatek. Dochody z pisarstwa nie starczały z początku na utrzymanie, stąd też dorabiał jako zbieracz bawełny, znakowacz bydła, sprzedawca w sklepie, pomoc biurowa czy pisząc „wieści z pól naftowych”. Od 1925 roku współpracował z czasopismem „Weird Tales”, publikując teksty uważane do dziś za najważniejsze w jego dorobku.

Tworzył opowieści wszelkiego rodzaju: horrory, opowiadania sportowe i historyczne czy westerny, ale największą sławę przyniosła mu literatura fantasy. Uważany jest za jednego z autorów, którzy zmienili jej oblicze. Wykreował wielu barwnych bohaterów: purytanina Solomona Kane’a, Pikta Brana Mak Morna i Kulla z Atlantydy, jednak poczesną sławę zapewnił mu Conan z Cimmerii, który stał się archetypem dla wszystkich twórców spod znaku magii i miecza oraz fantasy bohaterskiej. (cyt. za rebis.com.pl)

Źródło: bleedingcool.com

%d bloggers like this: