Browse By

Frankofoński Conan na planszach

„La Reine de la côte noire” (Królowa Czarnego Wybrzeża) Jean-Davida Morvana i Pierre’a Alary’ego oraz „Le Colosse noir” (Czarny kolos) Vincenta Brugeasa i Ronana Toulhoata to pierwsze z planowanych przez wydawnictwo Glenat kilkunastu komiksów na podstawie opowiadań Roberta E. Howarda o Conanie. Firma zaprezentowała właśnie obszerne galerie plansz z obydwu albumów.

Po sukcesie komiksowej serii o przygodach Elryka z Melnibone, na podstawie twórczości Michaela Moorcocka, wydawnictwo Glenat zdecydowało się przenieść w komiksowe kadry 12 opowiadań Roberta E. Howarda, których bohaterem jest Conan Barbarzyńca. Jest to możliwe, bo choć prawa do postaci są w posiadaniu na wyłączność oficyny Dark Horse Comics (a od przyszłego roku Marvela), to decyzja ta dotyczy tylko rynku amerykańskiego.

Zgodnie z europejskim prawem prawa do twórczości Roberta E. Howarda od ponad dekady dostępne są już w tzw. „domenie publicznej”, co oznacza, że autorskie prawa majątkowe do niej wygasły i można ją wykorzystywać bez ograniczeń, a co najważniejsze, bezpłatnie. W Europie majątkowe autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora. Robert E. Howard zmarł w 1936 roku.

W USA majątkowe prawa autorskie trwają również 70 lat od śmierci autora, ale ustawa powszechnie znana jako „Sonny Bono Copyright Term Extension Act” ten okres wydłuża o dodatkowe 25 lat.

Glenat planuje opublikować 12 powieści graficznych, z których każda będzie adaptacją innego opowiadania Howarda i zostanie przygotowana przez innych twórców i w zupełnie innej stylistyce. Wydawnictwo obiecuje, że przygotowywane przez nie adaptacje będą drastycznie odbiegały od wizerunku Conana spopularyzowanego przez filmy i amerykańskie komiksy.

„Le Coloisse Noir” Vincenta Brugeasa i Ronana Toulhoata jest adaptacją opowiadania „Czarny Kolos” z 1933 roku, którego treścią jest starcie między Conanem, stojącym na czele armii królestwa Khoraja, a pradawnym magiem Thugra Khotanem. Komiks ukaże się już w maju i będzie dostępny w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej. Co ciekawe, opowiadanie „Czarny kolos” zostało już przeniesione w komiksowe kadry w 2010 roku przez Timothy’ego Trumana, Tomasa Giorella i Jose’a Villarubię dla wydawnictwa Dark Horse Comics.

« z 2 »

„La Reine de la côte noire” Jean-Davida Morvana i Pierre’a Alary’ego powstaje na podstawie wydanego w 1934 roku opowiadania „Królowa Czarnego Wybrzeża” przedstawiającego historię pełnego namiętności i pasji spotkania Conana i królowej piratów, Belit oraz ich wyprawy do krainy Argos.

« z 2 »

.

Źródło: bleedingcool.com

%d bloggers like this: