Fabio Moon i Gabriel Ba przed laty zachwycili mnie swoim „Daytripperem”. Ich nowy komiks „Dwaj bracia” jest jeszcze lepszy!
Fabio Moon i Gabriel Ba pochodzą z Brazylii. „Dwaj bracia” to z kolei adaptacja powieści brazylijskiego pisarza Miltona Hatouma, której głównymi bohaterami są również bliźniacy.
Akcja komiksu rozgrywa się w brazylijskim mieście Manaus i obejmuje kilkadziesiąt lat. Omar i Yaqub są bliźniakami, ale choć wyglądają identycznie, dzieli ich wszystko. Omar żyje z dnia na dzień, wieczory i noce spędza na zabawie, a żadnej pracy nie jest w stanie utrzymać na dłużej. Yaqub z kolei pilnie się uczy, jest rozsądny, obowiązkowy i skazany na sukces. Bracia nie dość, że są różni, to jeszcze się nienawidzą.
Praktycznie nieznany w Polsce Milton Hatoum to jeden z najlepszych i najpopularniejszych pisarzy w Brazylii. Urodzony w libańskiej rodzinie jako autor zadebiutował w 1990 roku powieścią „Relato de um Certo Oriente”. Dziś Milton Hatoum jest nie tylko szanowanym pisarzem, trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Premio Jabuti i kawalerem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury, ale także profesorem literatury i tłumaczem. „Dwaj bracia”, wydani po raz pierwszy w 2000 roku, to jego najgłośniejsza powieść, która w Brazylii doczekała się już adaptacji w formie sztuki teatralnej i popularnego miniserialu w reżyserii Luiza Fernando Carvalho. Oraz, oczywiście, komiksu autorstwa Fabio Moona i Gabriela Ma.
Siłą „Dwóch braci” jest uniwersalność historii jaką opowiada komiks. Choć akcja dzieje się egzotycznym Manaus, w którym bieda sąsiaduje z przepychem i bogactwem jakie miasto zawdzięcza czasom kiedy było ważnym ośrodkiem handlu kauczukiem, to emocje jakie niosą ze sobą losy Omara i Yaquba są zrozumiałe dla każdego. „Dwaj bracia” to opowieść o nienawiści, ale też rodzinnych tajemnicach, miłości i zdradzie, toksycznych relacjach i rozpadzie więzów krwi. W oryginale historia bliźniaków opowiedziana była w retrospekcjach, a czytelnik dopiero na ostatnich stronach dowiadywał się kim jej narrator. Fabio Moon i Gabriel Ba uprościli nieco i uporządkowali narrację, by dopasować jej strukturę do komiksowego medium. Efekt jest zachwycający. „Dwóch braci” – choć to kameralny dramat rodzinny – czyta się z zapartym tchem, jak dobry kryminał.
Od strony wizualnej, „Dwaj bracia” to jeden z najlepiej wyglądających komiksów tego roku. Swoimi czarno-białymi ilustracjami Fabio Moon i Gabriel Ba udowadniają, że kreską i tuszem są w stanie nie tylko opowiedzieć każdą historię, ale przede wszystkim przekazać w niej wielkie emocje. Świat stworzony przez Miltona Hatouma w interpretacji Moona i Ba fascynuje i uwodzi czytelników pulsującą z kadrów energią do tego stopnia, że po zakończeniu lektury komiksu od razu chce się do niego wrócić.
Premiera „Dwóch braci” to zdecydowanie jedno z najważniejszych komiksowych wydarzeń na naszym rynku w tym roku, a sam album jest mocnym kandydatem do miana komiksu roku. Ja przeczytałem go już dwa razy, ale na pewno jeszcze do niego wrócę. Jeśli lubicie świetnie napisane i znakomicie narysowane dramaty rodzinne, to dzieło Fabio Moona i Gabriela Ba Was zachwyci.