Browse By

Darick Robertson adaptuje „Olivera Twista”

Scenarzysta Gary Whitta i rysownik Darick Robertson pracują nad komiksową serią „Oliver”, rozgrywająca się w dystopijnym świecie adaptacją jednej z najsłynniejszych powieści Karola Dickensa.

W komiksowej serii słynny dickensowski sierota zostanie przedstawiony jako postapokaliptyczny superbohater walczący o wolność zniszczonej wojną Anglii, a przy okazji odkrywający tajemnicę swojego pochodzenia.

Pomysł na „Olivera” narodził 15 lat temu, a wydawnictwo Image Comics po raz pierwszy zapowiedziało jego premierę jeszcze w 2014 roku. Pierwszy zeszyt cyklu ukaże się 23 stycznia przyszłego roku nakładem wydawnictwa Image Comics.

Gary Whitta jest scenarzystą odpowiedzialnym m.in. za „Rogue One: A Star Wars Story” oraz „The Book Of Eli”. Darick Robertson to komiksowa gwiazda i współtwórca takich serii jak „Chłopaki”, „Happy!” oraz, oczywiście, „Transmetropolitan”.

Napisany w latach 1837-1838 „Oliver Twist” to jedna z najsłynniejszych i najpopularniejszych powieści w dorobku Karola Dickensa.

Tytułowy bohater, sierota, zostaje umieszczony wraz z innymi pozbawionymi rodziny dziećmi w sierocińcu, w którym cierpi głód, zimno i nieludzkie traktowanie, prowadzące do licznych zgonów dzieci. Oliver, któremu mimo wszystko udało się przeżyć, w dniu swoich dziewiątych urodzin zostaje zabrany do kolejnego przytułku, w którym ma „zdobyć wykształcenie i nauczyć się pożytecznego rzemiosła”. Głodzony i poniewierany, zostaje wyrzucony, gdy prosi o dokładkę i odtąd próbuje samodzielnie dać sobie radę w życiu.

Przez swoją naiwność chłopiec trafia do środowiska przestępczego. Stary przywódca szajki młodocianych złodziei chce nauczyć Olivera okradać innych, ale próby zdemoralizowania chłopca okazują się daremne. Z początku ufny i nic nie podejrzewający chłopiec poznaje intencje przestępcy i prosi go o wypuszczenie, bo nie chce nikogo okradać.

Oliver zostaje w brutalny sposób przymuszony przez bandytów do uczestnictwa w napadzie na dom starej arystokratki. Chłopiec zostaje postrzelony przez lokaja, ale właścicielka domu podejmuje decyzję o pozostawieniu dziecka u siebie. Razem z nią i jej bliskimi Oliver toczy życie pełne szczęścia i miłości, do czasu, gdy niebezpieczni znajomi znów dają znać o swoim istnieniu. Chłopiec już jednak nie jest sam – w nierównej walce z londyńskimi bandytami może liczyć na wsparcie kochających przyjaciół. [cyt za pl.wikipedia.org]

Powieść doczekała się kilkudziesięciu adaptacji w formie filmów i seriali. Na jej podstawie powstał również musical „Oliver!” wystawiany z powodzeniem przez wiele lat na londyńskim West Endzie.

Źródło: previewsworld.com

%d bloggers like this: