Browse By

Conan wraca do Marvela

Wydawnictwo Dark Horse straciło właśnie kolejną po „Gwiezdnych Wojnach” markę na rzecz Marvela. Od stycznia przyszłego roku przygody Conana Barbarzyńcy publikować będzie Dom Pomysłów.

Conan, powołany do życia przez Roberta E. Howarda, jest jednym z najpopularniejszych bohaterów heroic fantasy, którego przygody, po przedwczesnej śmierci pomysłodawcy, kontynuowali m.in. Poul Anderson, Leonard Carpenter, Lin Carter, L. Sprague de Camp, Robert Jordan i Steve Perry. Choć od narodzin Conana na łamach magazynu „Weird Tales” upłynęło już blisko 90 lat, barbarzyńca wciąż budzi emocje wśród nowych pokoleń fanów. Duża w tym zasługa reżysera Johna Miliusa, który w 1982 roku stworzył filmową adaptację opowiadań Howarda. Jego produkcja „Conan Barbarzyńca” stała się przepustką do międzynarodowej sławy Arnola Schwarzeneggera, a dziś uznawana jest za klasykę.

Conan był już bohaterem opowiadań i powieści, gier wideo i planszowych, seriali telewizyjnych oraz, oczywiście, komiksów. Te ostatnie trafiły na rynek w 1970 roku dzięki Marvelowi, który przygody umięśnionego barbarzyńcy publikował nieprzerwanie do roku 2000. Trzy lata później prawa do postaci trafiły do Dark Horse Comics, gdzie z postacią stworzoną przez Roberta E. Howarda mierzyli się m.in. Richard Corben, José Villarrubia i Kurt Busiek.

Epoka Conana w Dark Horse Comics właśnie dobiega końca. Po 15 latach postać Cymmeryjczyka powróci do Marvela, który w styczniu przyszłego roku rozpocznie publikację jego komiksowych przygód.

 

Źródło: The Hollywood Reporter