Browse By

Conan Barbarzyńca bohaterem serialu

Amazon Studios pracuje nad serialową adaptacją opowiadań Roberta E. Howarda poświęconych Conanowi Cymmeryjczykowi. Realizację produkcji nadzoruje Ryan Condal, twórca serialu „Colony”.

Projekt wyreżyseruje Miguel Sapochnik, laureat nagrody Emmy, który pracował przy tak głośnych tytułach jak „Gra o tron”, „Detektyw” czy „Dr House”. Jednym z producentów wykonawczych przedsięwzięcia jest Warren Littlefield, współtwórca „Fargo” oraz „Opowieści podręcznej”.

„Conan” ma opowiedzieć historię tytułowego bohatera, który zostaje zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której postrzegany jest jako bezmyślny barbarzyńca. Nie wiadomo na razie jaki aktor wcieli się w postać Cymmeryjczyka.

Conan, powołany do życia przez Roberta E. Howarda, jest jednym z najpopularniejszych bohaterów heroic fantasy, którego przygody, po przedwczesnej śmierci pomysłodawcy, kontynuowali m.in. Poul Anderson, Leonard Carpenter, Lin Carter, L. Sprague de Camp, Robert Jordan i Steve Perry. Choć od narodzin Conana na łamach magazynu „Weird Tales” upłynęło już blisko 90 lat, barbarzyńca wciąż budzi emocje wśród nowych pokoleń fanów. Duża w tym zasługa reżysera Johna Miliusa, który w 1982 roku stworzył filmową adaptację opowiadań Howarda. Jego produkcja „Conan Barbarzyńca” stała się przepustką do międzynarodowej sławy Arnola Schwarzeneggera, a dziś uznawana jest za klasykę.

Conan był już bohaterem opowiadań i powieści, gier wideo i planszowych, seriali telewizyjnych oraz, oczywiście, komiksów. Te ostatnie trafiły na rynek w 1970 roku dzięki Marvelowi, który przygody umięśnionego barbarzyńcy publikował nieprzerwanie do roku 2000. Trzy lata później prawa do postaci trafiły do Dark Horse Comics, gdzie z postacią stworzoną przez Roberta E. Howarda mierzyli się m.in. Richard Corben, José Villarrubia i Kurt Busiek.

Rok 2018 jest ostatnim, w którym komiksy o przygodach Conana ukazywać się będą pod szyldem Dark Horse Comics. Od przyszłego roku prawa do postaci przechodzą na wyłączność do Marvela.

Nad komiksowymi przygodami Conana pracuje również francuskie wydawnictwo Glenat, które przygotowuje cykl obrazkowych adaptacji opowiadań Roberta E. Howarda. Glenat planuje opublikować 12 powieści graficznych, z których każda będzie adaptacją innego opowiadania Howarda i zostanie przygotowana przez innych twórców i w zupełnie innej stylistyce. Jako pierwsza ukaże się „Le Coloisse Noir” na podstawie opowiadania „Czarny kolos” z 1933 roku, którego treścią jest starcie między Conanem, stojącym na czele armii królestwa Khoraja, a pradawnym magiem Thugra Khotanem. Jego autorami są scenarzysta Vincent Brugeas i rysownik Toulhoat. Komiks ukaże się już w maju i będzie dostępny w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej. Nad kolejnym albumem, adaptacją opowiadania „Królowa Czarnego Wybrzeża” pracuje już Jean-David Morvan, współtwórca popularnego cykli sci-fi „Armada” oraz komiksowej biografii Ireny Sendlerowej zatytułowanej „Irena”.

Robert Ervin Howard (1906-1936) całe życie spędził w Teksasie. Jako słabowity mól książkowy, gnębiony przez rówieśników, rozpoczął ostry trening i wstąpił do klubu bokserskiego. Pod silnym wpływem matki wybrał karierę pisarską, pierwsze opowiadanie zamieścił w „Adventure Magazine” już jako piętnastolatek. Dochody z pisarstwa nie starczały z początku na utrzymanie, stąd też dorabiał jako zbieracz bawełny, znakowacz bydła, sprzedawca w sklepie, pomoc biurowa czy pisząc „wieści z pól naftowych”. Od 1925 roku współpracował z czasopismem „Weird Tales”, publikując teksty uważane do dziś za najważniejsze w jego dorobku.

Tworzył opowieści wszelkiego rodzaju: horrory, opowiadania sportowe i historyczne czy westerny, ale największą sławę przyniosła mu literatura fantasy. Uważany jest za jednego z autorów, którzy zmienili jej oblicze. Wykreował wielu barwnych bohaterów: purytanina Solomona Kane’a, Pikta Brana Mak Morna i Kulla z Atlantydy, jednak poczesną sławę zapewnił mu Conan z Cymmerii, który stał się archetypem dla wszystkich twórców spod znaku magii i miecza oraz fantasy bohaterskiej. (cyt. za rebis.com.pl)

Źródło: Deadline