Browse By

Będzie serial na podstawie „Kajka i Kokosza”?

Jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych ponownie ma szansę na ekranizację. Prawa do realizacji serialu animowanego na podstawie dzieła Janusza Christy kupiło studio animacji EGo FILM.

„Kajko i Kokosz” to seria, której nikomu przedstawiać nie trzeba bo wychowało się na niej kilka pokoleń czytelników. W czasach PRL komiksy Janusza Christy wydawane były w nakładach sięgających nawet 400 000 egzemplarzy, a i tak ich kupienie nie należało do najłatwiejszych.

Ostatni pełnometrażowy album cyklu zatytułowany „Mirmił w opałach” ukazał się w 1990 roku. Choroba uniemożliwiła Januszowi Chriście pracę nad kolejnymi komiksami, ale artysta był bardzo otwarty na wszelkiego rodzaju adaptacje. Z tymi jednak bywało różnie. O ile gry komputerowe o Kajku i Kokoszu okazały się w większości udane, o tyle przeniesienie komiksu na duży ekran zakończyło się klęską. W 2001 roku planowano realizację aktorskiego filmu o wojach, który miał reżyserować Olaf Lubaszenko, ale prace na planie nigdy się nie rozpoczęły. 5 lat później wrocławskie studio Virtual Magic przygotowało krótkometrażową animację „Kajko i Kokosz” na podstawie albumu „Zamach na Milusia”. Od jej przyjęcia przez widzów zależeć miała realizacja pełnometrażowego filmu na podstawie twórczości Janusza Christy. Niestety, „Kajko i Kokosz” nie spodobał się praktycznie nikomu i pomysł zarzucono, a o samej produkcji – jak najbardziej słusznie – zapomniano.

Teraz prawa do realizacji animowanego serialu o przygodach Kajka i Kokosza kupiło założone przez Ewelinę Gordziejuk studio EGoFILM od lat szukające inspiracji na rynku komiksowym. Studio odpowiedzialne jest za m.in. za serial „Żubr pompik” Tomasza Samojlika oraz za będącą obecnie na etapie developmentu pełnometrażową ekranizację „Ryjówki przeznaczenia” tego samego autora. Niestety, żadne szczegóły dotyczące adaptacji „Kajka i Kokosza” nie są jeszcze znane.

Źródło: Facebook