Polska rysowniczka Anna Wieszczyk, współautorka uznanej serii „Godkiller” oraz wydanej przez Image Comics miniserii „Home”, pracuje nad nową powieścią graficzną będącej nową wersją mangi samego Osamu Tezuki.

Choć od śmierci boga mangi upłynęło już blisko ćwierć wieku, twórczość japońskiego mistrza nie przestaje fascynować i inspirować. Niezależne wydawnictwo Noir Caesar Entertainment nawiązało właśnie współpracę z firmą Osamu Tezuka Productions, której celem jest stworzenie komiksowego remake’u klasycznej mangi Tezuki zatytułowanej „Alabaster”.

Autorami powieści graficznej będą scenarzysta Chuck Brown (seria „Bitter Root”) oraz polska rysowniczka Anna Wieszczyk.

„Alabaster”, publikowany oryginalnie w odcinkach w magazynie „Weekly Shonen Champion” w latach 1970-1971, opowiadał historię Jamesa Blocka, byłego sportowca i kryminalisty, który za swoje występki zostaje skazany na karę więzienia. Za kratami poznaje tajemniczego naukowca Dr. F twierdzącego, że opracował laser pozwalający uczynić żywe organizmy niewidzialnymi. Po ucieczce z więzienia James odnajduje urządzenie i używa je na sobie, z opłakanym skutkiem. Niewidzialna staje się jedynie jego skóra, natomiast wszystko to, co skrywała, staje się widoczne. Wściekły sportowiec przyjmuje pseudonim Alabaster i wypowiada prywatną wojnę hipokrytom i kłamcom, w której aktywnie wspiera go Ami Ozawa – wnuczka Dr. F. Ich śladem podąża Rock, bezwzględny agent FBI.

Zapowiedziana właśnie powieść graficzna ma przedstawić nową, atrakcyjną dla współczesnego czytelnika wersję tej historii. W serwisie Kickstarter została właśnie uruchomiona zbiórka mająca umożliwić wydanie komiksu.

Osamu Tezuka był tytanem pracy. Tworzył nieprzerwanie aż do swojej śmierci w 1989 roku, a jego dorobek liczy 700 tytułów mangowych, 200 000 stron storyboardów przygotowanych na potrzeby anime oraz 500 wyprodukowanych odcinków seriali telewizyjnych. Wśród nich są „Astro Boy” („Atom Żelaznoręki”) pierwszy serial anime, który odniósł ogromny sukces poza granicami Japonii, „Black Jack”, liczący 244 odcinki cykl o przygodach genialnego chirurga oraz monumentalna biografia Buddy.

Osamu Tezuka jako pierwszy mangaka udowodnił, że obrazkowe historie mogą być czymś więcej niż tylko prostą rozrywką. W swoich dziełach poruszał tematy trudne i kontrowersyjne. Zmuszał czytelników do myślenia i intelektualnego wysiłku, często odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz nawiązując do twórczości spoza japońskiej kultury. To również Osamu Tezuce zawdzięczamy charakterystyczne dla mangi i anime „wielkie oczy” bohaterów, bez których dziś już nie wyobrażamy sobie japońskich produkcji obrazkowych.

Śmierć mangaki w wieku zaledwie 60 lat była w Japonii wydarzeniem, o którym informowały największe media. W 1994 roku w mieście Takatuzka, w którym wychował się Osamu Tezuka, powstało poświęcone mu muzeum, które pierwszego dnia otwarcia odwiedziło ponad 40 000 gości. W 1997 roku portret artysty został uwieczniony na znaczkach pocztowych. W tym samym roku po raz pierwszy wręczono przyznawane twórcom mangi Nagrody Kulturalne im. Osamu Tezuki, których laureatami są m.in. Naoki Urasawa – autor znakomitej serii „Monster”, Takehiko Inoue – twórca cyklu „Vagabond”, Kentaro Miura – ojciec „Berserka” oraz Hideo Azuma odpowiedzialny za „Dziennik z zaginięcia”. [cyt. za magazyn.allegro.pl]

Mieszkająca i pracująca w Krakowie Anna Wieszczyk jest rysowniczką, która w swojej karierze współpracowała już z takimi wydawnictwami jak Alterna Comics, Image, Archaia, Black Mask Studios i Strange Circus. Więcej o niej przeczytacie na jej oficjalnej stronie internetowej. 

 

Leave a Reply